Wielkanoc 2022 - zwyczaje. Co robimy w święta wielkanocne?

2022-03-09 15:27
wielkanoc
Autor: pixabay.com

Wielkanoc 2022 to w tym roku najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. To także ważne wydarzenie w Polsce. Mieszkańcy naszego kraju przygotowują się do tej uroczystości tygodniami. Święta wielkanocne wiążą się także z różnymi zwyczajami. Co robimy w tym czasie? Oto najpopularniejsze tradycje.

Już wkrótce Wielkanoc 2022. W niedzielę 17 kwietnia będziemy obchodzili najważniejsze wydarzenie w Kościele Katolickim. Święto to ustanowiono na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stanowiącego ostateczną wygraną nad szatanem oraz dopełnienie misji zbawienia Syna Bożego na Ziemi. Przygotowania do świąt wielkanocnych trwają bardzo długo, ponieważ każdy chce, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Z tym wydarzeniem wiążą się też pewne tradycje, która są dla niego bardzo charakterystyczne. Znacie je? Przypominamy najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, które do których z pewnością stosuje się wielu Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

ŚPIEWA, TAŃCZY, STAJE NA GŁOWIE [Kasia Węsierska VS Muzyczne Show] | ESKA XD - Fit vlog #43

Wielkanoc 2022 - zwyczaje, tradycje

Malowane jaj

Bez wątpienia to zabawa, która najbardziej kojarzy się ze świętami wielkanocnymi. Pisanki i przygotowywanie koszyczka z pokarmami to nieodłączna tradycja tych świąt. Uwielbiają ją dzieci, ale nie tylko. Dorośli również i często są bardzo kreatywni.

Wiosenne porządki

Wielkanoc kojarzy się z nadejściem wiosny. Szczególnie w tym roku, ponieważ święta będą dopiero w połowie kwietnia. W związku z tym wiele osób postanawia generalnie posprzątać swój dom czy mieszkanie.

Rezurekcja

To tradycja, która szczególnie interesuje najbardziej wierne osoby. Rezurekcja to nic innego jak uroczysta msza na cześć zmartwychwstanie Chrystusa. Odbywa się w niedzielę wielkanocną o godzinie 6:00.

Potrawy

Każde święta wiążą się z przygotowywaniem charakterystycznych dań. W przypadku Wielkanocy najsłynniejszy jest żurek. Nie może zabraknąć też jajek z majonezem czy takich słodkości jak babka czy ciasto Mazurek.

Lany poniedziałek

Bardzo popularnym zwyczajem w Polsce jest lany poniedziałek. W drugi dzień świąt polewamy się wodą. Jedni robią to symbolicznie, inni z rozmachem. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze