Lany poniedziałek 2022 - dlaczego drugiego dnia świąt oblewamy się wodą?

2022-03-09 12:14
Lany poniedziałek
Autor: Tomasz ZIELINSKI/East News

Lany poniedziałek to drugi dzień świąt wielkanocnych. Zgodnie z polską tradycją tego dnia polewamy się wodą. Zabawę tę uwielbiają szczególnie dzieci. Wiele osób z pewnością nie wie, z czego wywodzi się ten zwyczaj. Okazuje się, że pochodzi ona sprzed kilkuset lat. Oto krótka historia tego szalonego dnia.

Już wkrótce Wielkanoc 2022. 17 kwietnia katolicy będą obchodzili najważniejsze święto w swojej wierze. Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenie spotykają się ze swoimi rodzinami przy jednym stole, aby wspólnie obchodzić ten wyjątkowy dzień. W Polsce święta wielkanocne obchodzimy jednak nieco dłużej, ponieważ świętuje się także Poniedziałek Wielkanocny. Wiąże się z nim tradycja o nazwie śmigus-dyngus, która najczęściej nazywana jest po prostu lanym poniedziałkiem. Wtedy Polacy polewają się wodą. Jedni robią to symbolicznie, a inni robią to z rozmachem używając nawet wiader. Niektórzy nie rozumieją, skąd wzięła się ta tradycja. Wyjaśniamy niżej.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

ESKA XD #043 - MUZYCZNE SHOW, POJAZDY WOJSKOWE, SERIALE, DUET Z ROSJI

Lany poniedziałek - historia

Skąd wziął się lany poniedziałek? Zwyczaj wywodzi się od Słowian. Pierwsze wzmianki o tej tradycji pochodząc z 1420 roku. Uważano wtedy, że oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny jest grzechem. W rzeczywistości Słowianie mieli jednak w ten sposób radować się po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Oblewanie się wodą miało symbolizować oczyszczenie z zimowych chorób i brudów. Uważano także, że oblewanie wodą sprzyja płodności. Początkowo zwyczaj ten obchodzono głównie na wsiach, a w miastach symbolicznie psiukano się perfumami. Później różnice te się zatarły.

Sonda
Obchodzisz Lany Poniedziałek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze