Lany poniedziałek

i

Autor: Tomasz ZIELINSKI/East News

Lany poniedziałek 2022 - dlaczego drugiego dnia świąt oblewamy się wodą?

2022-03-09 12:14

Lany poniedziałek to drugi dzień świąt wielkanocnych. Zgodnie z polską tradycją tego dnia polewamy się wodą. Zabawę tę uwielbiają szczególnie dzieci. Wiele osób z pewnością nie wie, z czego wywodzi się ten zwyczaj. Okazuje się, że pochodzi ona sprzed kilkuset lat. Oto krótka historia tego szalonego dnia.

Już wkrótce Wielkanoc 2022. 17 kwietnia katolicy będą obchodzili najważniejsze święto w swojej wierze. Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenie spotykają się ze swoimi rodzinami przy jednym stole, aby wspólnie obchodzić ten wyjątkowy dzień. W Polsce święta wielkanocne obchodzimy jednak nieco dłużej, ponieważ świętuje się także Poniedziałek Wielkanocny. Wiąże się z nim tradycja o nazwie śmigus-dyngus, która najczęściej nazywana jest po prostu lanym poniedziałkiem. Wtedy Polacy polewają się wodą. Jedni robią to symbolicznie, a inni robią to z rozmachem używając nawet wiader. Niektórzy nie rozumieją, skąd wzięła się ta tradycja. Wyjaśniamy niżej.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

ESKA XD #043 - MUZYCZNE SHOW, POJAZDY WOJSKOWE, SERIALE, DUET Z ROSJI

Lany poniedziałek - historia

Skąd wziął się lany poniedziałek? Zwyczaj wywodzi się od Słowian. Pierwsze wzmianki o tej tradycji pochodząc z 1420 roku. Uważano wtedy, że oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny jest grzechem. W rzeczywistości Słowianie mieli jednak w ten sposób radować się po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Oblewanie się wodą miało symbolizować oczyszczenie z zimowych chorób i brudów. Uważano także, że oblewanie wodą sprzyja płodności. Początkowo zwyczaj ten obchodzono głównie na wsiach, a w miastach symbolicznie psiukano się perfumami. Później różnice te się zatarły.

Sonda
Obchodzisz Lany Poniedziałek?