Wakacje dłuższe przez strajk? Protest jeszcze się nie zakończył

2019-04-26 10:17 M.C.
Wakacje dłuższe przez strajk? Protest jeszcze się nie zakończył
Autor: Mateusz Grochocki/East News Strajk nauczycieli

W czwartek 25 kwietnia szef ZNP zwołał specjalną konferencję prasową. Sławomir Broniarz poinformował podczas niej o zawieszeniu trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli. Pedagodzy wracają do pracy po to, by tegoroczne matury mogły się odbywać bez problemu. Zawieszenie nie oznacza jednak końca protestu. Czy nauczyciele wznowią strajk po wakacjach, a uczniowie nie pójdą do szkół 1 września?

Wakacje dłuższe przez strajk nauczycieli? To pytanie nie bez powodu pada właśnie teraz. ZNP ogłosiło zawieszenie czynnego strajku nauczycieli. Szef Związku, Sławomir Broniarz, tłumaczył decyzję troską o tegorocznych maturzystów, nad którymi wisiała groźba nieprzystąpienia do egzaminów dojrzałości z powodu protestów. Wkrótce do ZNP dołączyło Forum Związków Zawodowych, które również zawiesiło strajk. Czy to koniec akcji? Odpowiedź brzmi: nie. Bardzo możliwe, że lekce w Polskich szkołach nie będą się odbywać od pierwszego września.

Przeczytaj też: Czy strajk nauczycieli się skończył? Jest oficjalna decyzja ZNP

Strajk wznowiony po wakacjach?

Strajk nauczycieli trwał nieprzerwanie od 8 kwietnia 2019. Pedagodzy z ZNP i FZZ zapowiadali, że nie zakończą go, dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty. W ramach protestu odmawiali prowadzenia lekcji i wykonywania obowiązków. To zagrażało maturom. Rząd wprowadził specjalną "ustawę maturalną", ale nie rozwiązywała ona całego problemu. Nauczyciele zdecydowali się więc zawiesić strajk.

Może on być jednak wznowiony w każdej chwili. Czy jest możliwe, że stanie się to zaraz po wakacjach? Tak. Sławomir Broniarz powiedział podczas konferencji, że choć akcja strajkowa została zatrzymana, to protest wciąż trwa, a nauczyciele nie zamierzają zgodzić się na propozycje rządu. Kończąc swoją wypowiedź dla mediów, szef ZNP zwrócił się ze słowami do premiera:

Proszę być gotowym na wrzesień.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz w przypadku niepodpisania porozumień między nauczycielami a MEN-em w czasie wakacji jest taki, że z początkiem roku szkolnego znów nie odbyłyby się lekcje. Nie wiadomo jednak, czy akcja protestacyjna miałaby taką samą formę. Broniarz mówił, że po wakacjach mógłby się rozpocząć strajk rotacyjny, w którym nauczyciele na zmianę odmawiają wykonywania obowiązków.

Sytuacja jest warta uwagi. Uczniowie, nawet jeśli ich wakacje potrwają dłużej z powodu wznowienia strajku, nie powinni tracić zainteresowania sytuacją w szkołach. Pamiętajmy bowiem, że strajk to reakcja na kryzys w polskiej oświacie.

Najnowsze