Upał

i

Autor: Canva, https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1680647154195390465/photo/1

Pogoda

Upały w Polsce 2023 - co robić? O tym nie możesz zapomnieć!

2023-07-17 14:39

Żar leje się z nieba, chwilowe przebywanie na dworze niemiłosiernie męczy, a afrykańskie upały sprawiają, że wiele osób marzy o kilkustopniowym ochłodzeniu. Niestety, najbliższe dni, zamiast ulgi, przyniosą nam kolejne fale upałów. Słupki rtęci poszybują w górę, a Polacy będą musieli mierzyć się z wyjątkowo wysoką temperaturą. O czym należy pamiętać w trakcie upałów? Co robić, by być bezpiecznym? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć!

W związku z wysoką temperaturą i bombą ciepła, która dotarła nad Polskę, IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia, co oznacza, że upał 2023 przez kolejne dni nie ustanie, a temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 34 st. C. Z kolei minimalna w nocy 18 st. C. Za pogodę odpowiedzialne są masy powietrza, które dotarły do nas znad Afryki. Jak wynika z najnowszych prognoz, w drugiej połowie lipca, oprócz słonecznej pogody, powinniśmy spodziewać się także gwałtownych burz. Wskazania termometrów w wielu regionach kraju poszybują powyżej 30 st. C. Miejscami słupki rtęci pokazują nawet do 36 st. C. Wszyscy chcielibyśmy nieco odetchnąć od tropikalnej temperatury, jednak wiele wskazuje na to, że nie będziemy mieli takiej możliwości. Sprawdź, co robić w upały, by zadbać o swoje samopoczucie i komfort.

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!

Upały w Polsce 2023 - o tym pamiętaj!

W czasie, gdy na zewnątrz panują afrykańskie upały, często w naszych mieszkaniach robi się prawdziwa sauna, która niezwykle utrudnia funkcjonowanie. Warto zadbać o to, by zasłaniać okna, przez które ciepło wdziera się do mieszkania. Świetnym rozwiązaniem jest również wiatrak, który zadba o delikatny powiew w naszych czterech kątach. Zwykle zaleca się wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, jednak w trakcie upałów warto zwiększyć tę dawkę do nawet 4 litrów. Ważne, by zawsze mieć przy sobie butelkę lub bidon z choćby niewielką ilością wody. Nawet wychodząc na chwilę do sklepu.

  • Ubieraj jasne ubrania z lekkich, przewiewnych materiałów (len, bawełna).
  • Pamiętaj o nakryciu głowy.
  • Pij dużo wody i unikaj alkoholu oraz nadmiaru cukru i kofeiny.
  • Schładzaj się chłodnymi napojami lub kąpielą.
  • Nie przejadaj się. Świetną opcją jest spożywanie w tym czasie sałatek z sezonowymi owocami i unikanie tłustych dań.
  • Nie zapominaj o kremach z filtrem.
  • Wyłącz lub ogranicz czas działania urządzeń elektrycznych.
  • Zostań w domu w godzinach największego nasłonecznienia!
  • Wystaw na dworze miskę z wodą, która pomoże dzikim zwierzętom oraz bezdomnym psom i kotom w nawodnieniu organizmu.