burza

i

Autor: Canva

Prognoza pogody

Upał i gwałtowne burze wracają. Żar poleje się z nieba

2023-07-12 12:31

Druga połowa lipca rozpocznie się prawdziwymi upałami. W najbliższych dniach przeważać mają dni z gorącą temperaturą. Co więcej, bardzo prawdopodobne są także tzw. noce tropikalne. W trakcie ich trwania temperatura nie spadnie poniżej 20 st. C. Niestety, powinniśmy liczyć się także z tym, że nasz kraj może zostać dotknięty suszą.

Prognoza pogody na lipiec 2023 zapowiada, że słupki rtęci w termometrach poszybują w górę. Model klimatyczny CFS sugeruje, że miesiąc ten będzie cieplejszy, niż przeciętny lipiec w latach 1991 - 2020 w centrum i na południu Polski. Z kolei północ i wschód naszego kraju mają utrzymać się ze średnią miesięczną temperaturą w normie. Największa koncentracja upalnych dni, podczas których żar poleje się z nieba, nastąpi na zachodzie i południu. Wszystko ze względu na to, że w połowie lipca Polska dostanie się pod wpływ niewielkiego, jednak aktywnego niżu Ronson. Co więcej, w przypadku opadów wszystko wskazuje na to, że będzie to naprawdę suchy miesiąc w naszym kraju. Ich ilość, w większości Polski, będzie poniżej normy wieloletniej.

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!

Lipiec 2023 - pogoda

Nadchodzą rekordowe upały. Pogoda w lipcu 2023 zakłada, że czekają nas nie tylko niezwykle wysokie temperatury, ale także burze i susza. Średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na przełomie pierwszej i drugiej połowy miesiąca najprawdopodobniej będziemy zmagać się również z gwałtownymi, lokalnymi burzami oraz gradem, którego średnica może wynosić nawet 5 cm. Synoptycy przewidują, że najniższe temperatury czekają mieszkańców rejonów górskich oraz północnych. Tam termometry będą pokazywały od 22 st. C. do 29 st. C. Z kolei na zachodzie słupki rtęci pokażą od 24 st. C. do 32 st. C. Najcieplej będzie w centralnej części naszego kraju, gdzie temperatura może wynieść od 25 st. C. do nawet 34 st. C.

Sierpień 2023 - prognoza pogody

Według specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w drugim miesiącu wakacji temperatura, podobnie jak w lipcu, będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak w przypadku opadów atmosferycznych, możemy oczekiwać, że będzie ona zbliżona do normy wieloletniej. Powinniśmy spodziewać się sporej dawki deszczu i burz, które mogą pokrzyżować plany urlopowe wielu Polaków. Niemal w całym kraju temperatura będzie utrzymywać się w przedziale 22 - 26 st. C.