Triduum Paschalne 2019 - co to i kiedy jest? Czy jest wolne?

2019-04-18 7:33 M.C.
Triduum Paschalne 2019 - co to i kiedy jest? Czy jest wolne?
Autor: Marcin Jurkiewicz/East News Święcenie pokarmów

To najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym dla wszystkich chrześcijan. Triduum Paschalne, bo o tym okresie mowa, tak jak wszystkie święta w czasie wielkanocnym, ma każdego roku inną datę. Kiedy wypada w 2019? Czym dokładnie jest? Czy w tym czasie jest wolne od pracy i szkoły? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie na ESKA.pl.

Triduum Paschalne 2019 - co to i kiedy jest? Czy jest wolne? Odpowiedzi na te pytania powinniśmy znać wszyscy. Triduum paschalne to najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym. Wszyscy wierni szczególnie przygotowują się do jego obchodów i związanych z nim uroczystości. Truduum Paschalne wypada każdego roku w różne dni. Warto wiedzieć, czy będą one wolne od pracy i co będzie się wówczas dziać w kościołach w Polsce.

Przeczytaj też: Wielkanoc 2019 - bardzo długi weekend! Od kiedy do kiedy wziąć wolne?

Czym jest Triduum Paschalne?

Triduum Paschalne to okres, którego istotą jest celebracja misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. W poszczególne dni odbywają się różne ceremonie.

  • Wielki Czwartek - msza na pamiątkę ustanowienia eucharystii. W kościołach tradycyjnie kapłani obmywają nogi wiernym.
  • Wielki Piątek - dzień powagi, skupienia i postu w którym celebruje się śmierć Chrystusa. W Wielki Piątek odprawiana jest droga krzyżowa.
  • Wielka Sobota - tego dnia święci się w Polsce pokarmy. Wieczorem odbywają się już uroczystości związane ze Zmartwychwstaniem.
  • Niedziela Wielkanocna - święto Zmartwychwstania Chrystusa. Po porannej mszy rezurekcyjnej, Polacy zasiadają do uroczystego śniadania.

Triduum Paschalne 2019 - kiedy wypada?

Jaka jest data tegorocznego Triduum Paschalnego? Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna wypadają kolejno 18, 19, 20 i 21 kwietnia.

Triduum Paschalne 2019 - czy jest wolne?

Choć Wielki Czwartek i Wielki Piątek to ważne dni dla wiernych, nie ma wówczas wolnego od pracy. Odpoczynkiem mogą się za to cieszyć uczniowie, którzy 18 i 19 kwietnia nie idą do szkoły. Wolne dla uczniów potrwa do 23 kwietnia, kiedy kończy się dla nich przerwa wielkanocna.

Najnowsze