Taurydy - groźne zjawisko nad Polską! Spadające gwiazdy widać nawet w dzień!

2019-06-30 18:10 A.D.
Taurydy
Autor: KRZYSZTOF ZATYCKI/REPORTER / EAST NEWS

Niespotykane zjawisko zagościło na naszym niebie i towarzyszyć będzie nam przez kilkanaście dni. Nasza planeta spotkała się z prawdziwym rojem odłamków kosmicznych, które nazywamy Taurydami. Rój meteorów powstał około 30-40 tysięcy lat temu w wyniku katastrofy. Doszło do niej w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl!

Szczątki zniszczonego ciała niebieskiego poruszają się po orbicie, a Ziemia właśnie znalazła się w ich zasięgu. Taurydy to spadające gwiazdy, które pod koniec czerwca i na początku lipca można zobaczyć na naszym niebie. Co ciekawe, są one widoczne również w biały dzień! Można zaobserwować około 5-10 meteorytów na godzinę. Są one jednak niebezpieczne. W jakich dniach warto uważnie wpatrywać się w niebo? Czemu Taurydy uważane są za potencjalnie bardzo niebezpieczny rój?

Zobacz też: Lipiec 2019 - święta. Co obchodzimy? [KALENDARZ]

Taurydy - czemu są niebezpieczne? 

Letni rój Taurydów spowodował już dawniej katastrofę tunguską. Miała ona miejsce 30 czerwca 1908. Ogromna eksplozja powaliła wtedy drzewa w promieniu 40 km! Teraz ponownie Ziemia będzie miała z nimi styczność przez kilka dni. Niebezpieczeństwo jest realne, a rój pozostaje pod ciągłą obserwacją. 

Taurydy - kiedy je obserwować? 

Taurydy obserwować możemy od 26 czerwca do 14 lipca. Spadające gwiazdy przemieszczają się szybko i widoczne są nawet w ciągu dnia. Warto zatem uważnie przypatrywać się niebu. 

Najnowsze