Taurydy - groźne zjawisko nad Polską! Spadające gwiazdy widać nawet w dzień!

2019-06-30 18:10
Taurydy
Autor: KRZYSZTOF ZATYCKI/REPORTER / EAST NEWS

Niespotykane zjawisko zagościło na naszym niebie i towarzyszyć będzie nam przez kilkanaście dni. Nasza planeta spotkała się z prawdziwym rojem odłamków kosmicznych, które nazywamy Taurydami. Rój meteorów powstał około 30-40 tysięcy lat temu w wyniku katastrofy. Doszło do niej w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl!

Szczątki zniszczonego ciała niebieskiego poruszają się po orbicie, a Ziemia właśnie znalazła się w ich zasięgu. Taurydy to spadające gwiazdy, które pod koniec czerwca i na początku lipca można zobaczyć na naszym niebie. Co ciekawe, są one widoczne również w biały dzień! Można zaobserwować około 5-10 meteorytów na godzinę. Są one jednak niebezpieczne. W jakich dniach warto uważnie wpatrywać się w niebo? Czemu Taurydy uważane są za potencjalnie bardzo niebezpieczny rój?

Zobacz też: Lipiec 2019 - święta. Co obchodzimy? [KALENDARZ]

Taurydy - czemu są niebezpieczne? 

Letni rój Taurydów spowodował już dawniej katastrofę tunguską. Miała ona miejsce 30 czerwca 1908. Ogromna eksplozja powaliła wtedy drzewa w promieniu 40 km! Teraz ponownie Ziemia będzie miała z nimi styczność przez kilka dni. Niebezpieczeństwo jest realne, a rój pozostaje pod ciągłą obserwacją. 

Taurydy - kiedy je obserwować? 

Taurydy obserwować możemy od 26 czerwca do 14 lipca. Spadające gwiazdy przemieszczają się szybko i widoczne są nawet w ciągu dnia. Warto zatem uważnie przypatrywać się niebu. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze