Tablice rejestracyjne dla rowerów. Policja walczy z bezpieczeństwem na drogach

2020-10-21 15:21 jj
Tablice rejestracyjne dla rowerów. Policja walczy z bezpieczeństwem na drogach
Autor: CHRISTOF STACHE/AFP/East News Tablice rejestracyjne dla rowerów. Policja walczy z bezpieczeństwem na drogach

Tablice rejestracyjne na rowerach to niedaleka przyszłość wszystkich rowerzystów. Powodem może być zwiększenie bezpieczeństwa. Więcej szczegółów znajdziecie na ESKA.pl.

Tablice rejestracyjne dla rowerów. Policja walczy z bezpieczeństwem na drogach. W ruchu drogowym coraz więcej pojawia się rowerzystów, którzy korzystają z licznych ścieżek rowerowych. Tych w Polsce są już setki kilometrów. Mimo dobrego oznakowania drogi dla jednośladów, często dochodzi do incydentów z udziałem rowerzystów. Policja chce jednak aby podróż rowerem była bezpieczniejsza niż dotychczas, a w tym mają pomóc... tablice rejestracyjne.

Tablice rejestracyjne dla rowerów. Od kiedy będą obowiązkowe?

Projekt obowiązkowych tablicach rejestracyjnych narazie jest brany pod uwagę tylko w Niemczech. To w związku z licznymi skargami od pieszych. Berlińska policja twierdzi, że ponad 50 procent wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, jest spowodowanych przez nich samych. Dzięki tablicom rejestracyjnym na rowerach, łatwiej byłoby zidentyfikować sprawcę. Szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik w rozmowie z Berliner Morgenpost o oznakowaniu rowerów mówi tak:

W przypadku skarg, naruszeń i poważnych konsekwencji, myślę że to ważny aspekt, aby rowery były oznakowane. Obserwujemy coraz większą agresję w ruchu drogowym - również rowerzystów. Ponad 50 procent wypadków jest z udziałem kierowców jednośladów. Biorąc pod uwagę skargi, które dostajemy od pieszych, warto wymóc oznakowanie rowerzystów. 

Co ciekawe w Niemczech rozgorzała dyskusja po tych słowach szefowej berlińskiej policji. Klub rowerowy ADFC jest przeciwny i zwraca uwagę na wysokie koszty administracyjne takiej zmiany. Jeżeli bezpieczeństwo na drogach Niemiec się poprawi, niewykluczone że tym samym tropem pójdzie również nasz kraj. 

Najnowsze