Smartfony tej marki niedługo mogą stracić dostęp do sklepu Google! Co czeka użytkowników?

2019-05-20 10:48
Masz telefon tej marki? Niedługo możesz stracić dostęp do sklepu Google!
Autor: ALAIN JOCARD/AFP/East News Google

W sklepie Google znaleźć można tysiące aplikacji, które czynią smartfona wielofunkcyjnym narzędziem. Bez tych programów urządzenie staje się zwykłym telefonem, z którego możemy jedynie dzwonić i wysyłać sms-y. Bardzo prawdopodobne, że tak niedługo będzie wyglądało użytkowanie smartfonów bardzo popularnej marki.

Smartfony to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie dziś życia. Nieograniczoną funkcjonalność tych urządzeń zapewniają ciągle powstające aplikacje, które umożliwiają nam wykonywanie za pomocą telefonu najróżniejszych czynności. Jednym z największych sklepów z aplikacjami jest Google Play. Znajdują się tam apki na smartfony z system Android. Wiele wskazuje na to, że niedługo nie będą ich mogli pobrać właściciele bardzo popularnych w Polsce i na świecie smartfonów. 

Przeczytaj też: Facebook mocno zmieni wygląd! Nowy Messenger i koniec z niebieskim kolorem

Google rozwiązuje współpracę z chińską firmą

Ostatnie doniesienia o planach Google powinny zaniepokoić posiadaczy smartfonów marki Huawei. Chińska firma jest obecnie jednym z największych producentów smartfonów na świecie. Urządzenia Huawei ma także wiele osób w Polsce. Dlaczego te telefony miałyby stracić dostęp do aplikacji Google Play? Wszystko przez afery szpiegowskie w USA.

Firma była oskarżana przez Stany Zjednoczone o instalowanie na swoich urządzeniach oprogramowania umożliwiające szpiegowanie. W maju została wpisana na czarną listę przedsiębiorstw, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie spółki. Okazuje się też, że konsekwencje wobec Huawei chce wyciągnąć również Google.

Agencja Reuters podaje, że Google wstrzymało współpracę z Huawei. To jednak nie wszystko. Internetowy gigant rozważa całkowite zablokowanie chińskiej marce dostępu do aplikacji i aktualizacji systemu. Pozwoli korzystać jedynie z ogólnodostępnej wersji Androida ASOP. Jeśli tak drastyczne sankcje zostaną wprowadzone, nowe telefony Huawei utracą dostęp do aplikacji i sklepu Google.

W amerykańskiej firmie wciąż trwają dyskusje na temat tego, jak będą wyglądały ograniczenia. Jeśli przybiorą najostrzejszą formę, możliwe, że Huawei otworzy własny sklep z aplikacjami.

Mam telefon Huawei - czy stracę dostęp do usług Google?

Obecni posiadacze telefonów chińskiej marki raczej nie powinni się obawiać odcięcia od usług Google. Ograniczenia mają dotknąć w szczególności kolejnych generacji telefonów. O obecnym stanie rzeczy poinformowali na Twitterze twórcy Androida. We wpisie zapewniają, że funkcjonalności mają działać jak dawniej.

Warto jednak śledzić rozwój sprawy i pamiętać, że dostęp tylko do wersji systemu ASOP oznacza opóźnienia w aktualizacjach Androida.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze