Prawo jazdy - zmiany. Kierowcy dostaną nowe uprawnienia!

2021-04-14 11:56 Olga Kalińska
prawo jazdy
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nadchodzą zmiany. Już niedługo wszyscy posiadacze prawa jazdy kat. B uzyskają nowe uprawnienia. Propozycja padła ze strony resortu infrastruktury i najprawdopodobniej wejdzie w życie w maju tego roku. Czy na pewno tak się stanie? Jakie nowe uprawnienia mogliby uzyskać kierowcy?

Prawo jazdy - zmiany. Kierowcy dostaną nowe uprawnienia! O co dokładnie chodzi? Jakie nowe uprawnienia przewidziane są dla kierowców? Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o zmianach przepisów, różnych regulacji, a teraz nawet o nowych przywilejach. Mowa o wszystkich kierowcach, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B. Okazuje się, że ma zostać wprowadzony zapis, który dawałby kierowcom nowe uprawnienia dotyczące prowadzenia samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 t (obecnie przepisy mówią o limicie na 3,5 t). Żeby nie było tak łatwo, kierowca z prawem jazdy kat. B, musi spełnić dwa warunki, aby uzyskać nowe uprawnienia. Co trzeba zrobić? Nowy limit może dotyczyć jedynie samochodów, które zasilane są paliwami alternatywnymi (auta elektryczne), a także osób, które posiadają prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście - stracił prawo jazdy

Prawo jazdy 2021 - zmiany

Nowe uprawnienia nie wiążą się z wymianą dokumentu prawa jazdy na nowe. Zgodnie z warunkami dyrektywy unijnej, będą one nadawane automatycznie tym kierowcom, którzy spełniają dwa warunki, które opisaliśmy powyżej. Po co wprowadzana jest taka zmiana? Jak podaje serwis moto.pl, uzasadnieniu nowego projektu wygląda następująco:

Zgodnie z uzasadnieniem wynikającym z unijnej dyrektywy przepis ten jest wprowadzony, aby państwa członkowskie, w celu działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza (...). Zgodnie z dyrektywą ta możliwość przekroczenia 3 500 kg powinna być dostępna pod warunkiem że dodatkowa dozwolona masa wynika wyłącznie z dodatkowej masy alternatywnych systemów napędu, oraz z zastrzeżeniem ograniczeń i warunków przewidzianych w celu uniknięcia negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego

Nieoficjalnie mówi się, że nowe uprawnienia wejdą w życie w pierwszej połowie 2021 roku, jednak ta informacja nie została jeszcze potwierdzona, ani dokładnie sprecyzowana.

Najnowsze