Pogoda w Polsce 30.09.2019: silny wiatr i deszcz. Niż Mortimer atakuje nasz kraj!

2019-09-30 11:56 MK
Wiatr
Autor: Rex Features/East News

Jesień 2019 rozpoczęła się na dobre. Jednymi z najbardziej charakterystycznych zjawisk atmosferycznych dla tej pory roku są opady deszczu oraz wiatry. Koniec września upłynie nam właśnie pod ich znakiem. W związku z faktem, że do naszego kraju dotarł niż Mortimer, wiatr będzie znacznie silniejszy i bardziej porywisty niż zwykle. IMGW wydał ostrzeżenia dla poszczególnych województw. Sprawdź szczegóły na ESKA.pl.

Pogoda - silny wiatr wywołany przez niż Mortimer to prognoza na 30 września 2019. W tym roku, pogoda wielokrotnie nas zaskoczyła. Po niezwykle upalnym lecie, z początkiem września przyszło upragnione przez wielu ochłodzenie, które utrzymywało się właściwie przez cały miesiąc. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogoda w poniedziałek 30.09 będzie naprawdę niebezpieczna. Poza przelotnymi opadami deszczu w niemalże całym kraju, odczuwalny będzie również silny wiatr, który może osiągnąć prędkość w porywach do nawet 100 km/h.

Pogoda - 30 września 2019

Porywisty wiatr, przed którym ostrzegają synoptycy, jest efektem niżu Mortimer, który przemieszcza się nad naszym krajem. Układ ten ma swoje ośrodki nad Danią i innymi krajami skandynawskimi oraz nad Morzem Bałtyckim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich szesnastu województw. Najbardziej zagrożone są województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie, śląskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie oraz małopolskie.

Najnowsze