Matura

i

Autor: Krzysztof Lokaj/Polska Press/East News

Nowa matura 2023 będzie łatwiejsza? Teraz uczniowie poznają pytania przed egzaminem

2020-08-19 11:47

Trwają rozmowy i intensywne prace nad nową maturą, która ma pojawić się już w 2023 roku. Choć czasu jest jeszcze sporo, powoli zostają ujawniane szczegóły związane z nadchodzącym egzaminem dojrzałości. Czy nowa matura będzie łatwiejsza, a wskaźnik zdawalności ma szansę się poprawić? Teraz uczniowie poznają pytania tuż przed egzaminem! Wszystkie szczegóły zdradzamy wam na ESKA.pl.

Nowa matura 2023 będzie łatwiejsza? Każdy uczeń z pewnością chciałby, aby jego egzamin dojrzałości był prosty i zawierał pytania z lżejszymi zagadnieniami. Czy już za kilka lat rzeczywiście tak będzie? Choć do nowej matury zostało jeszcze bardzo dużo czasu, to już Centralna Komisja Edukacyjna zapowiedziała spore zmiany, które będą dotyczyły absolwentów podstawówki, w której nauka została wydłużona do ósmej klasy. Jak się okazuje, nowe zasady najbardziej widoczne będą na egzaminie z języka polskiego. Póki co ze strony CKE padło kilka pomysłów, aby podczas nowego egzaminu dojrzałości wprowadzić między innymi dyktando. Arkusz ma składać się aż z trzech części, a maturzyści być może sami będą mogli decydować o formie wypracowania. Co ciekawe, do arkusza może zostać dołączona antologia poezji, która ma pomóc uczniom w pisaniu ich pracy.

Przypomnijmy, że 11 sierpnia 2020 roku, wyniki swoich matur poznali tegoroczni absolwenci liceów i techników. Niestety okazało się, że tegoroczne egzaminy zdało tylko 74 procent uczniów, natomiast 17,2 procent osób może przystąpić do poprawki. Matury 2020 nie zdało aż 8,8 procent zdających. Czy zmiany na nowej maturze mogą skutkować poprawieniem skali zdawalności? Jakie zmiany z pytaniami szykuja się w 2023 roku? Szczegóły zdradzamy poniżej.

QUIZ. Matura to bzdura? Razem z maturzystami sprawdź swoją wiedzę z języka polskiego

Pytanie 1 z 10
W trakcie wizyty w Nowym Jorku widzieliście Statuę Wolności. Po powrocie możecie o tej ... opowiadać bez ustanku!

Matura 2023 - uczniowie poznają pytania przed egzaminem?

Czy uczniowie poznają pytania przed nową maturą, która zacznie się w 2023 roku? Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, zmian podczas nadchodzących egzaminów dojrzałości będzie sporo, szczególnie w języku polskim. Szef CKE zdradził, że maturzyści między innymi poznają pulę pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Ma to wyglądać tak, że uczniowie będą losować dwa zagadnienia dotyczące lektur - jedno z puli publicznej, drugie nie. Planowane są takie zmiany, ponieważ Centralna Komisja Egzaminacyjna chce pokazać, że nie da się zdać matury, nie znając podstawowych lektur.  

Maturzyści o egzaminie z języka polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE