matura

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Notka syntetyzująca i test historycznoliteracki - co jest? Matura 2023 z nowościami!

2023-04-03 15:11

Choć wielu maturzystów obawia się tego, co czeka ich w maju 2023, to minister edukacji i nauki podkreślił, że tegoroczne wymagania egzaminacyjne zostały znacznie okrojone, a egzamin dostosowany do uczniów, którzy przez 1,5 roku uczyli się zdalnie. To znakomita wiadomość dla absolwentów szkół ponadpodstawowych. Jest jednak kilka nowości, na które maturzyści powinni się przygotować. Co to jest notka syntetyzująca i test historycznoliteracki? Jak je napisać? Podpowiadamy!

Notka syntetyzująca i test historycznoliteracki - to sformułowania i zagadnienia, które zdający egzamin dojrzałości powinni znać na wylot. Matura 2023 wiąże się z wieloma zmianami, na które absolwenci szkół ponadpodstawowych powinni się przygotować. Największą rewolucję przeszedł jednak egzamin z języka polskiego. Czas na rozwiązanie wszystkich zadań został wydłużony ze 170 minut do 240 minut. Zwiększona została też liczba zadań, które można podzielić na zadania otwarte oraz zamknięte. Wielu maturzystów może zastanawiać się m.in. nad tym, co to jest notka syntezująca i test historycznoliteracki. To nowości, które zostały wprowadzone do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Warto wiedzieć w jaki sposób je napisać, by zdobyć maksymalną liczbę punktów za te zadania.

Matura 2023 - przecieki z polskiego i matematyki. Jakie będą zadania na egzaminie i ile w tym prawdy?

Jakie piosenki królują na polskich ulicach? | Dokończ piosenkę Best off

Matura 2023 - notka syntetyzująca

Notka syntetyzująca na maturze 2023 to nic innego jak forma zwięzłej wypowiedzi, której celem jest przedstawienie istotnych dla danego tekstu informacji. Nie może być ona krótsza niż 60 wyrazów, ale tez nie powinna być dłuższa niż 90 wyrazów. Warto pamiętać, że powinna zostać napisana tekstem ciągłym, nawiązywać do obu tekstów, być rzeczowa, powinna być również napisana własnymi słowami oraz być spójna czyli składać się z logicznie powiązanych ze sobą zdań. Podstawą jest też to, aby podczas jej pisania zachować poprawność ortograficzną, językową oraz interpunkcyjną. Za poprawie napisaną notkę syntezującą można dostać 4 punkty (3 za treść i jeden za poprawność językową).

Matura 2023 - test historycznoliteracki

Test historyczny na maturze 2023 może sprawić wielu zdającym sporo problemów. Można za niego otrzymać aż 15 punktów. Znajdują się w nim teksty (lub ich fragmenty) z poszczególnych epok. Aby zdobyć maksymalną liczbę punktów należy wykazać się znajomością wymaganych utworów, ale również znajomością środków stylistycznych. Niezwykle ważne jest także posługiwanie się głównymi motywami (np. mitologicznymi lub biblijnymi) oraz znajomość lektur obowiązkowych. Test historycznoliteracki 2023 to nic innego jak odpowiadanie na pytania w oparciu o analizę i interpretację danego utworu.

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE