Niedziela handlowa MAJ 2019 - kiedy sklepy będą otwarte?

2019-05-05 10:06 M.C.
24.03 niedziela handlowa czy nie? Są sklepy otwarte?
Autor: fot./freeimages.com/Les Powell Wózki sklepowe

Od początku 2019 roku obowiązuje rozszerzony zakaz handlu w niedziele. Tylko jedna w miesiącu może być handlowa. Oznacza to, że także w maju zrobimy zakupy w jedną niedzielę. W którą dokładnie? W piątym miesiącu roku wypadają cztery niedziele. Koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu i dowiedzcie się, kiedy sklepy i galerie handlowe będą otwarte w standardowych godzinach.

Niedziela handlowa - maj 2019 to kolejny miesiąc, w którym wypadnie tylko jedna taka niedziela! Jeszcze w 2018 były dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia. Na początku 2019 zakaz został rozszerzony w myśl ustawy ze stycznia 2018. Wprawdzie mówiło się o zaleceniach powrotu do rozwiązania z ubiegłego roku w 2020, ale rząd nie zmienił stanowiska. Polacy muszą się więc przystosować do nowych przepisów i dowiedzieć, która niedziela maja 2019 będzie handlowa.

Przeczytaj też: Dziewięciodniowe święto w Polsce. Zaskakujący projekt da kolejne dni wolne?

Maj 2019 - kiedy niedziela handlowa?

W którą niedzielę maja 2019 zrobimy zakupy normalnie? W tym miesiącu wypadają cztery niedziele. Tylko w jedną sklepy będą prowadzić handel, a zakupy zrobimy w standardowych godzinach.

Ustawa o ograniczeniu handlu mówi, że w 2019 roku zakaz sprzedaży nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wypada ona 26.05. Nie będziemy mieli wówczas problemów ze znalezieniem otwartego sklepu. Warto zaznaczyć sobie datę tego dnia w kalendarzu.

Zakaz handlu 2019 - gdzie robić zakupy?

Zaś w niedziele z zakazem warto pamiętać, że nie wszystkie placówki handlowe są nim objęte. Ustawa przewiduje bowiem, że czynne mogą być małe sklepy prywatne oraz miejsca takie jak Żabka czy Freshmarket. Handlować mogą jednak tylko pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Pamiętajmy też o stacjach paliw. Nie są one objęte zakazem i działają niezależnie od świąt.

Najnowsze