NASA sonda InSight - co ma badać na Marsie?

i

Autor: fot./screen/youtube.com/NASA Jet Propulsion Laboratory NASA sonda InSight

NASA sonda InSight - co ma badać na Marsie?

2018-11-27 10:28

Na powierzchni Marsa wylądował kolejny robot NASA! Dowiedzcie się, jakie zadania na Czerwonej Planecie będzie miała sonda InSight.

Sonda InSight wyladowała na powierzchni Marsa. W poniedziałek odebrano na Ziemi sygnały nadawane przez urządzenie, a nieco później pierwsze zdjęcie wykonane przez sondę. Dla całego zespołu NASA oznacza to wielki sukces, a dla samego urządzenia - ciężką pracę. Warto się dowiedzieć, co ma badać na Marsie sonda InSight.

InSight - co zbada sonda NASA?

Lądowanie sondy InSight było bardzo ryzykownym przedsięwzięciem. Cały zespól NASA z niepokojem śledził ostatnie minuty przed zetknięciem się lądownika z podłożem. Sonda mogła zwyczajnie roztrzaskać się o powierzchnię Marsa. Na szczęście wszystko się udało i o 20.54 kontrola naziemna odebrała sygnał o treści "Żyję i jestem na Marsie"!

Co ma zbadać sonda InSight? Za pomocą tego robota NASA chce pierwszy raz zbadać wnętrze Marsa. Sonda została wyposażona w instrumenty sejsmiczne oraz system do przeprowadzania różnych pomiarów. Jednym z ważniejszych elementów sondy jest specjalny "kret", który wbiję się na głębokość 5 metrów w marsjańską glebę. Skonstruowała go polska firma Astronika.

Sonda InSight pomoże naukowcom lepiej zrozumieć procesy geologiczne kształtujące powierzchnię Marsa na wczesnym etapie ewolucji Układu Słonecznego. Badacze stawiają sobie kilka celów:

  • Określenie grubości skorupy Marsa
  • Doprecyzowanie wiedzy o jądrze planety
  • Sprawdzenie, ile ciepła z wewnątrz planety dociera do jej powierzchni

Misja odpowie nie tylko na wiele pytań dotyczących powstawania Marsa, ale także Ziemi. Oba globy są bowiem planetami skalistymi. Ponadto wyniki badań przeprowadzonych przez InSight zostaną w przyszłości wykorzystane podczas ewentualnych misji załogowych na Marsa.

NASA InSight - pierwsze zdjęcia z Marsa

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze zdjęcia, które z powierzchni Marsa przesłała sonda InSight.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE