Najdłuższy dzień w roku 2020. Kiedy jest i ile trwa?

2020-06-21 9:44 aw
Lato
Autor: Canva

Lato to bez dwóch zdań ulubiona pora roku wielu osób. Trudno się temu dziwić - nieodłącznie kojarzy się ona z wakacjami, urlopem, odpoczynkiem, a przede wszystkim z piękną pogodą. Chociaż tegoroczne lato przywitało nas burzami, mieliśmy okazję doświadczyć już kilku przepięknych, słonecznych dni. Rozpoczęcie lata to także moment przesilenia, kiedy możemy doświadczyć najdłuższego dnia w roku.

Najdłuższy dzień w roku 2020. Kiedy jest i ile trwa? Odpowiedzi na to pytanie szuka co roku wiele osób - i nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Chociaż kalendarzowe lato wypada co roku w tym samym dniu - 22 czerwca - to początek lata astronomicznego, kiedy doświadczamy najdłuższego dnia i najkrótszej nocy w roku, jest zawsze ruchomy. Zazwyczaj data lata astronomicznego wypada między 21 a 23 czerwca, jednak zdarza się, że rozpoczyna się ono nieco później lub też wcześniej - zwłaszcza kiedy mamy rok przestępny. Najdłuższy dzień w roku wypada na półkuli północnej w momencie przesilenia letniego, czyli wtedy, kiedy biegun północny Ziemi znajduje się bliżej Słońca niż biegun południowy. Również od tej chwili długość dnia zaczyna się skracać. Jak świetnie wiedzą wszyscy uczniowie, ten moment, a zarazem początek lata, zbiega się zwykle w czasie z rozpoczęciem wakacji.

Najdłuższy dzień w roku 2020. Kiedy jest i ile trwa?

W tym roku astronomiczne lato zawita u nas nieco wcześniej niż zwykle, bo już 20 czerwca, dokładnie o godzinie 23:44 polskiego czasu. Tego samego dnia będziemy mogli zaobserwować najdłuższy dzień w roku, który potrwa 16 godzin i 41 minut. Słońce wstanie o godzinie 4:14, a zajdzie o godzinie 20:58. Niestety od tego czasu dzień zacznie się też powoli skracać.

Paznokcie na lato 2020 - trendy, wzory, kolory

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze