Maturzyści nie wrócą do szkół w tym roku?! Prezydent RP rozwiał wątpliwości!

Maturzyści nie wrócą do szkół w tym roku?! Prezydent RP rozwiał wątpliwości!
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS // https://www.facebook.com/andrzejduda/ Maturzyści nie wrócą do szkół w tym roku?! Prezydent RP rozwiał wątpliwości!

Maturzyści nie wrócą do nauki stacjonarnej w trwającym roku szkolnym? Powrót do szkół elektryzuje nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim uczniów, którzy postanowili zadać pytanie w tym temacie prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie. Jakie rozwiązanie szykuje państwo w tej kwestii? Przekonajcie się poznając komentarz głowy państwa.

Spis treści

  1. Maturzyści nie wrócą do szkoły? Odpowiedź prezydenta RP

Powrót do szkół 2021 elektryzuje nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim uczniów. Już wiadomo, że w pierwszej kolejności do nauki stacjonarnej powrócą najmłodsze osoby uczęszczające do klas w szkołach podstawowych. 18 stycznia rodzice, nie mający objawów przeziębienia, zgodnie z nowym planem zajęć ułożonym przez dyrektora, muszą zawieść swoją pociechę do placówki. W drugiej kolejności powrót do szkół 2021 ma dotyczyć ósmoklasistów i maturzystów, którzy mają przed sobą egzaminy. Emocje w tym przypadku są tak duże, że niektórzy się martwią i zadają pytanie, czy maturzyści nie wrócą do szkół w tym roku?! Prezydent RP, podczas sesji Q&A postanowił rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na te pytania. Realnie istnieje taka możliwość, jednak warto pamiętać o możliwości organizowania zajęć w grupach. 

Jak będzie wyglądać szkoła od LUTEGO 2021? Tego NIE WOLNO robić [WYTYCZNE i ZASADY]

Maturzyści nie wrócą do szkoły? Odpowiedź prezydenta RP

Powrót do szkół 2021 to marzenie tysięcy uczniów i wszyscy mają nadzieję, że niebawem się ono spełni. Najbardziej powrotu przed tablicę wyczekują uczniowie ósmych klas szkół podstawowych a także trzecich klas szkół średnich i czwartych klas technikum. Ministrowie od początku trudnej sytuacji epidemicznej uważają, że uczniowie mierzący się z egzaminami są w najtrudniejszej sytuacji. Taką teorię podpierają strajkami nauczycieli, które miały miejsce w całej Polsce na początku roku szkolnego 2019/2020 i właśnie obecnym wirusem. W związku z tym, 16 grudnia 2020 roku poinformowano, że matura i egzamin ósmoklasisty będą łatwiejsze, ponieważ zmniejszono zakres wymaganej wiedzy. Co więcej wiadomo też, że matura ustna 2021 jest odwołana. Pomimo tego zmartwieni i pełni obaw maturzyści napisali do prezydenta RP. Pan Karol, w ramach sesji Q&A zapytał:

Czy jest ryzyko tego, że maturzyści mogą nie wrócić do szkół? Martwimy się, co z egzaminami. Rok nauki spędziliśmy w domach i naprawdę ciężko jest się uczyć w sposób moblimy.

Andrzej Duda odpowiedział:

Podpowiem wstępnie tak. Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że państwo maturzyści nie będziecie mogli wrócić do szkoły. Jesteśmy na etapie walki z wirusem i nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy. Mamy nadzieję, że liczba zachorowań będzie się zmniejszała, ale proszę pamiętać o tym, że eksperci jednak mówią o tym, że trzeba się spodziewać trzeciej fali zachorowań. Jaka będzie ich skala nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.

- wyjaśnił prezydent RP. Obecny, podczas sesji Q&A na oficjalnym profilu Andrzeja Dudy na Facebooku, był również minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Między innymi z okazji tego pytania przypomniał, że dyrektorzy mają za zadanie zorganizować indywidualne zajęcia z nauczycielem dla uczniów zdających w tym roku egzamin ósmoklasisty i maturę. Szef resortu edukacji powiedział:

Przypominamy, że w naszym rozporządzeniu i zasady prawne, które już obowiązują od kilkunastu tygodni przewidują konsultacje indywidualne stacjonarne dla maturzystów i ósmoklasistów, w grupach, w takich zasadach bezpieczeństwa sanitarnego, które muszą być spełnione. Prosimy nauczycieli i dyrektorów o korzystanie z tego przepisu i zapraszanie uczniów na takie konsultacje. Będziemy robić wszystko, by w miarę przywracać nauczanie stacjonarnie w tych dwóch grupach uczniów, maturzystów i ósmoklasistów. Mamy świadomość tego, że przed wami ważne egzaminy. Chcemy, żebyście jak najszybciej wrócili do szkoły, ale wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

- zakomunikował Czarnek. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że będzie to wystarczający sposób, by matury i egzaminy ósmoklasisty poszły pomyślnie:

Panie Karolu, informacja dla pana, dla maturzystów, a także rodziców, by zwracać uwagę, sprawdzać, czy takie konsultacje odbywają się w państwa szkole. Jeśli nie są organizowane, to zwracajcie się do szkoły, by takie zajęcia organizowała, bo istnieje odpowiedni przepis dający taką możliwość. Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób będziecie mogli państwo przygotować się do egzaminów.

ESKA XD #014
Najnowsze