Matura

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News

Matura ustna 2023 łatwiejsza! Minister edukacji z ważnym komunikatem

2023-02-21 12:55

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa matura ustna powraca. Tegoroczni maturzyści są zobowiązani do przystąpienia do tej części egzaminu maturalnego. W przeciwnym razie po prostu go nie zaliczą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, członkowie Ministerstwa Edukacji i Nauki zdecydowali się na obniżenie poziomu trudności matury ustnej 2023.

Matura ustna 2023 będzie łatwiejsza - taki komunikat wygłosił sam minister edukacji Przemysław Czarnek. Po okresie pandemii, która zmieniła sposób przeprowadzania egzaminów maturalnych, wszystko wraca do normy. Zdając sobie jednak sprawę z trudności, jakie na etapie edukacji w szkołach ponadpodstawowych napotkali tegoroczni maturzyści, członkowie Ministerstwa Edukacji i Nauki postanowili obniżyć poziom trudności matury 2023. Niedawno szef MEiN wraz z dyrektorem CKE zapowiedzieli odejście od pomysłu, jakim był zapowiadany już od 2021 roku powrót do czasów sprzed reformy z 1999 roku. Teraz na tapet wzięto maturę ustną. Wbrew prośbom maturzystów część ustna egzaminu dojrzałości odbędzie się. Uczniowie kończący edukację mogą jednak liczyć na taryfę ulgową. Matura ustna 2023 będzie łatwiejsza.

Matura ustna w 2023 roku. Jak ją zdać? Mamy najlepsze sposoby!

Eska Daje Szkołę #1 Co to jest inflacja?

Matura ustna 2023 łatwiejsza

Tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę według nowej formuły. Absolwenci szkół ponadpodstawowych są też pierwszym rocznikiem, który skończył ośmioletnią szkołę podstawową, kończy czteroletnie liceum i idzie nową podstawą programową. W tym roku ponownie obowiązkowe będzie przystąpienie do dwóch egzaminów w formie ustnej: z języka polskiego i języka obcego. Ich poziom ma być jednak nieco niższy.

Mamy komunikat dla maturzystów. Egzamin ustny będzie, ale wymagania będą nieco łagodniejsze. O tym będziemy mówić w najbliższych dniach – zapowiedział na antenie TVP Info szef MEiN.

Pytania jawne, które znajdą się na tegorocznej maturze z języka polskiego, to w sumie 227 zagadnień. Wszystkie skupiają się na omawianych na lekcjach lekturach.

Sonda
Matura 2023 ustna - czy powinna być odwołana?