Matura ustna

i

Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Matura ustna w 2023 roku. Jak ją zdać? Mamy najlepsze sposoby!

2023-02-14 16:15

Matura ustna jest nie lada wyzwaniem dla wszystkich uczniów. Nic dziwnego, w końcu taka forma odpowiedzi potrafi naprawdę zestresować człowieka. Jak będzie wyglądała w 2023 roku, gdy formuła ulega tak wielu zmianom? Co zrobić, aby zdać ją na jak najwyższy wynik? Mamy dla Was najlepsze sposoby oraz najważniejsze informacje!

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów, jakie przychodzi pisać w ciągu całego życia. W końcu to ona ma ogromny wpływ na to, jak potoczy się dalsza ścieżka kariery. Egzamin dojrzałości zdaje się zarówno w wersji pisemnej, jak i ustnej. To właśnie ta druga jest zmorą wszystkich uczniów. W końcu stres jest w stanie konkretnie zawalić sprawę. W tej formie zdaje się język polski oraz języki obce. W 2023 roku formuła ma ulec konkretnym zmianom, należy spodziewać się innych zasad, niż przedtem. Najważniejsze informacje na ten temat oraz sposoby na zwiększenie możliwości zdania, znajdziecie tuż pod wideo!

Matura 2023 - kiedy jest? DATA i harmonogram egzaminu dojrzałości

Sonda
Czy zdajesz maturę w 2023 roku?
Piosenki, które w 2023 kończą 20 lat. Do dziś są puszczane w radiach!

Matura ustna 2023 - zasady

Na początku egzaminu uczeń losuje dwa pytania. Jedno z nich ma dotyczyć lektury obowiązkowej, drugie natomiast jest niejawne, ma on opisać dzieło. Dostaje 15 minut na przygotowanie się, w trakcie których może stworzyć notatki, na podstawie których odpowie. Przez 10 minut wygłasza monolog na ten temat, a na koniec odpowiada na pytania, zadane przez zebranych egzaminatorów.

Matura 2023 - lista lektur. One są obowiązkowe na podstawie i rozszerzeniu!

QUIZ. Matura z polskiego. Powtórka z lektur obowiązkowych. Sprawdź, czy zdasz

Pytanie 1 z 10
Ignacy Rzecki w powieści "Lalka" Bolesława Prusa pracował jako:

Jak zdać maturę ustną - najlepsze sposoby

Zdanie matury ustnej wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać. Warto porządnie przygotować się z lektur obowiązkowych, w końcu na pewno pojawią się na egzaminie dojrzałości. Najczęstszym czynnikiem, który zawala rezultat jest stres. Wyeliminowanie go nie należy do łatwych zadań, jednak może znacznie pomóc. Ćwicz we własnym domu, próbuj z koleżankami, kolegami czy rodziną. Dzięki temu zdobędziesz większą pewność w tym, co mówisz, a tym samym lepiej Ci pójdzie. Pamiętaj, że pewność siebie to absolutna podstawa podczas egzaminów ustnych!