Matura poprawkowa 2019 - co zrobić jeśli nie zdałeś? Gdzie sprawdzić wyniki i czy można się odwołać?

2019-09-11 10:37 A.D.
Matura
Autor: East News / Karol Makurat

Matura to jeden z najważniejszych testów w naszym życiu. Niestety nie wszystkim udaje się zdać ją za pierwszym razem. 11 września ci, którzy podchodzili do egzaminu dojrzałości po raz drugi, dowiedzą się, czy tym razem osiągnęli wymarzoną liczbę punktów. Co jeśli znów się nie udało? Czy można odwołać się od wyniku?

Matura 2019 już za nami. Wyniki, które opublikowane zostaną 11 września, będą miały istotne znaczenie dla wszystkich, którym nie udało się zdobyć wystarczającej liczby punktów w pierwszym terminie. Wciąż jeszcze mają oni szansę na załapanie się na studia na wymarzonym kierunku. Co jednak jeśli zabrakło wam kilku punktów, by móc dziś świętować? Czy od wyniku matury poprawkowej można się odwołać? Na wszystkie trudne pytania odpowiedzieliśmy w tym artykule.

Zobacz też: Matura poprawkowa 2019 - WYNIKI. Kiedy i gdzie sprawdzić?

Matura poprawkowa 2019 - co zrobić jeśli nie zdałeś? 

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy nie zdali matury poprawkowej 2019. Do egzaminu podejść będzie mogli jeszcze raz, ale dopiero w 2020 roku. Możecie wtedy zmienić przedmioty dodatkowe i ubiegać się o przyjęcie na studia z niższym rocznikiem. Jeśli zabrakło wam zaledwie kilku procent do zaliczenia egzaminu, to warto poprosić o wgląd do arkusza i upewnienie się, że nikt z oceniających nie popełnił błędu. 

Matura poprawkowa 2019 - czy można się odwołać? 

Wynik każdego egzaminu można podważyć, jeśli został przeprowadzony nieprawidłowo. Jeśli poprosicie o wgląd do arkusza egzaminacyjnego i zauważycie, że nie zgadza się liczba punktów lub zostaliście nieodpowiednio ocenieni, również macie podstawę do jego podważenia. Tego typu przypadki są jednak bardzo rzadkie. 

Najnowsze