Matura z języka polskiego 2023 - stara a nowa formuła. Jakie są różnice?

i

Autor: Lukasz Piecyk/REPORTER

Matura z języka polskiego 2023 - stara a nowa formuła. Jakie są różnice?

2023-02-18 18:33

W 2023 roku uczniowie będą pisać aż dwie matury! Część z nich załapie się na starą formułę, inni natomiast po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z nową. Wzbudza to wiele pytań, w szczególności dotyczących różnic pomiędzy wersjami. Jakich zadań mogą spodziewać się absolwenci 4-letnich liceów i 5-letnich techników?

Matura jest najbardziej stresującym egzaminem w życiu młodzieży szkolnej. W końcu to od niej zależy, jak potoczyć się może przyszła ścieżka kariery. Na pewno nie pomaga fakt, że co jakiś czas wprowadzane są zmiany, przybiera ona zupełnie nową formę. Właśnie z tym muszą się zmierzyć uczniowie w 2023 roku. Będą mieć do czynienia z dwoma różnymi wersjami - tą od 2015, którą napiszą absolwenci 3-letnich liceów i 4-letnich techników oraz 2023, którą zdają osoby uczęszczające do 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Wobec tego pojawia się naprawdę wiele pytań z ich strony, dotyczących tego, jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości z języka polskiego w maju. Okazuje się, że różnice są ogromne. Szczegóły znajdziecie pod wideo!

Matura 2023 - kiedy jest? DATA i harmonogram egzaminu dojrzałości

TE SAMOCHODY SĄ NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE! | ESKA XD - Prosto z salonu #61

Matura z języka polskiego 2023 - stara i nowa formuła

Stara formuła różni się od nowej, można to zauważyć na pierwszy rzut oka. Warto zacząć od tego, że trwa ona 'zaledwie' 170 minut na poziomie podstawowym i 180 na rozszerzonym, w przypadku nowej jest to kolejno 240 i 210 minut. Warto zwrócić tutaj uwagę na różnicę w ilości zadań, wersja z 2015 ma ich pomiędzy 11-13, na nowej zakres to 11-22, dodatkowo w obu przypadkach należy napisać wypracowanie. Ilość punktów, które można zdobyć, w przypadku uczniów 3-letnich liceów wynosi 70 dla podstawy i 40 dla rozszerzenia, natomiast dla absolwentów 4-letnich 60 i 35. Szczegółowe wymagania oraz lista lektur mogą zostać znalezione na oficjalnej stronie CKE.

Matura z języka polskiego 2023 - arkusz, terminy, wymagania. Jak będzie wyglądać?

Sonda
Czy zdajesz maturę w 2023 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE