Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 łatwiejsze?! Kiedy uczniowie poznają nowe wymagania?

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 łatwiejsze?! Kiedy uczniowie poznają nowe wymagania?
Autor: canva.com Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 łatwiejsze?! Kiedy uczniowie poznają nowe wymagania?

Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty mają sprawić, że uczniowie odpowiednio dobrze poradzą sobie z najważniejszymi zadaniami, jakie stoją przed nimi na koniec szkoły. Co ma się zmienić, jeśli chodzi o maturę i egzamin ósmoklasisty? Kiedy poznamy nowe wymagania? Garść szczegółów przybliżamy na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania
  2. Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - jakie wymagania?

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania będą wprowadzone, co potwierdziło ministerstwo. Podano również datę wdrożenia nowych zasad, które będą obowiązywać zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty są tematem rozmów, ponieważ nie brakuje opinii, że matura 2021 będzie najgorszymi wynikami od lat. Tym bardziej, że w skutek trudnej sytuacji epidemicznej wprowadzono tryb nauki zdalnej dla osób uczęszczających do wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dodatkowo, zdaniem Przemysława Czarnka, czyli następcy Dariusza Piontkowskiego w pełnieniu funkcji szefa resortu edukacji, tegoroczni maturzyści cierpią i są pokrzywdzeni potrójnie. Czarnek powiedział, że powodem jest nie tylko pandemia wiosną i jesienią, ale również strajk nauczycieli mający miejsce wiosną 2019 roku. W czasie konferencji prasowej zapewnił jednak, że aktualnie ministerstwo nie planuje zrezygnować z egzaminów na koniec szkoły. Choć warto zauważyć, że po sieci krąży petycja, która ma na celu sprawić, by matura ustna była odwołana.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania

Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty 2021 to efekt głównie nauki zdalnej. Nikt nie ma wątpliwości, że uczniowie nie są w stanie odpowiednio przygotować się do najważniejszych egzaminów, siedząc przed komputerem i porozumiewając się z nauczycielem przez kamerę. Uczniowie w internecie z pełnym zdecydowaniem uważają, że nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego nauczania. Dlatego też, minister edukacji poinformował, iż maturzyści i ósmoklasiści wracają do szkoły w pierwszej kolejności. Ministerstwo pracuje nad tym, by dostosować wymagania do aktualnej sytuacji wywołanej trudnym stanem epidemicznym w naszym kraju. Już teraz szkoły mogą skrócić lekcje do 30 minut, ale wtedy podstawa programowa musi zostać dostosowana do tego czasu. Przemysław Czarnek powiedział, że zakres przyswojonej wiedzy jest wtedy mniejszy, niż ma to miejsce podczas 45-minutowej lekcji.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - jakie wymagania?

Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty 2021 są przygotowywane przez kilka zespołów w resorcie. Wydaje się jednak, że sama podstawa programowa nie będzie zmieniona. Chodzi głównie o zmniejszenie wymagań egzaminacyjnych, by w jakiś sposób zrekompensować uczniom trudną sytuację, w jakiej się znaleźli. Wymagania mamy poznać najpóźniej w grudniu 2020.  

Jesień 2020 - hity, które rozgrzeją w najbardziej kapryśny dzień! [WIDEO]
Najnowsze