Matura 2022: co zabrać na maturę? Czy na maturę można wziąć telefon?

i

Autor: Pixaby Matura 2022: co zabrać na maturę? Czy na maturę można wziąć telefon?

Matura 2022. Tradycje związane z maturą. Co przyniesie ci szczęście na egzaminie?

2022-05-07 10:48

Matura 2022 rozpocznie się na początku maja. Przygotowania dobiegają końca, a ci którzy nie są pewni swojej wiedzy zastanawiają się nad tym, co może im pomóc w zdobyciu jak najlepszego wyniku. Zgodnie z tradycją bielizna w dniu egzaminu maturalnego powinna być nałożona na prawą stronę i musi być w kolorze czerwonym. Kiedy więc powinno się ją nałożyć na lewą stronę? Kiedy też ostatni raz przed maturą można iść do fryzjera? O wszystkim wam opowiemy!

Matura 2022 zacznie się 4 maja o godzinie 9.00. To właśnie wtedy uczniowie trzecich klas liceum zasiądą ostatni raz do szkolnych ławek tylko tym razem po to, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. Na pierwszy ogień pójdzie język polski na poziomie podstawowym. Następnego dnia z kolei maturzyści napiszą matematykę na poziomie podstawowym, a 6 maja w piątek angielski. Choć na przygotowania do egzaminów zostało już niewiele czasu i wszystko powinno być już na finiszu, niektórzy niepewni swoich umiejętności mogą szukać "alternatyw". Choć nie zastąpią one odpowiedniego przygotowania, na pewno mogą być miłą ciekawostką.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy wyniki matur 2022? Kiedy poznamy punkty na maturze?

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Większość maturalnych przesądów obraca się wokół studniówki. Maturzystki na imprezie powinny mieć na sobie czerwoną bieliznę nałożoną na lewą stronę. Na egzamin maturalny zainteresowana powinna mieć na sobie ten sam komplet - tym razem nałożony prawidłowo. Chłopcy powinni z kolei mieć na sobie ten sam krawat, który mieli na studniówce. Przez całą imprezę nie powinni go ani trochę luzować ani tym bardziej zdejmować z szyi.

Przed maturą świeżo upieczeni absolwenci liceów nie powinni korzystać też z usług fryzjera. Zgodnie z przesądem ostatni dzwonek na podcinanie włosów jest właśnie przed studniówką. Inna tradycja mówi też o tym, by przed egzaminem zawiązać wokół nadgarstka czerwoną nitkę, co ma uchronić przed maturalnym pechem. Nie można zapomnieć też o czymś pożyczonym. Na salę egzaminacyjną nie można wnieść ze sobą nic innego niż długopis i dowód, dlatego warto wcześniej pożyczyć od kogoś bliskiego jeden z długopisów. Czy to pomoże? Gwarancji nie ma, ale warto próbować.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?