Matura z języka polskiego

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Matura 2022 polski - wymagania. Co trzeba umieć z języka polskiego?

2022-05-01 14:16

Matura już w maju 2022 r. To jeden jeden z najważniejszych egzaminów w życiu każdego ucznia. Maturzyści zmierzą się przede wszystkim z językiem polskim, który jest obowiązkowym przedmiotem na egzaminie dojrzałości. Zapewne wielu zastanawia się, jakie są w tym roku wymagania. Czego spodziewać się na maturze z języka polskiego? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.

Matura z języka polskiego - jakie są wymagania? Co trzeba umieć? Odpowiedzi na te pytania szuka wielu maturzystów. Uczniowie już w maju zmierzą się z najważniejszym egzaminem w swoim życiu. Co trzeba wiedzieć o maturze z języka polskiego? Warto zwrócić uwagę na informacje, które zostały przygotowane przez ministerstwo i Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). W tym roku ponownie zrezygnowano z egzaminu ustnego, a obowiązkowa będzie wyłącznie część pisemna. Do części ustnej mogą przystąpić jednak maturzyści, którzy biorą udział w procesie rekrutacji na zagraniczne uczelnie wyższe lub do realizacji umów międzynarodowych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matura 2023 - informator i zmiany CKE przeraziły uczniów! Będzie trudniej zdać?

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Co na maturze 2022 z języka polskiego?

Już niewiele czasu zostało na powtórkę materiału z języka polskiego. Wielu tegorocznych maturzystów zastanawia się, co będzie na maturze 2022. Warto zapoznać się z oficjalnym aneksem informatora maturalnego, w którym znajdują się najważniejsze informacje dla uczniów przystępujących do egzaminu. To na pewno ułatwi przygotowanie się do poszczególnych przedmiotów, w tym do języka polskiego. Największym wyzwaniem będzie wypracowanie, które pojawi się na maturze. Tutaj nie ma znaczących zmian i ponownie pojawi się jeden temat do wyboru, a w nim fragment tekstu, który trzeba będzie poddać analizie i interpretacji. W tym przypadku warto zapoznać się z listą obowiązkowych lektur szkolnych i powtórzyć sobie najważniejsze teksty. Od 2015 roku aż trzykrotnie na maturze pojawiła się „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Dziady” Adama Mickiewicza. Czego jeszcze spodziewać się spodziewać? Sprawdźcie:

  • Zadania, w których maturzysta będzie musiał samodzielnie napisać streszczenie wybranego tekstu
  • Pytania o konkretne dzieło literackie, np. poznać utwór po fragmencie tekstu i napisać tytuł książki oraz autora
  • Zadania, w których trzeba określić, które zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe
  • Zadania, w których maturzysta będzie musiał określić funkcję języka, np. czy tekst jest ekspresywny lub poetycki

Na podstawowej maturze z języka polskiego maturzyści dostaną dwa arkusze - tzw. czytanie ze zrozumieniem oraz wypracowania maturalne. W pierwszym znajdą się dwa teksty, które będą dotyczyć szeroko pojętej literatury, filozofii oraz kultury języka. Ten ostatni występuje najczęściej na egzaminie. Za pierwszy arkusz uczeń może otrzymać maksymalnie 20 pkt. W drugim arkuszu znajdują się trzy wypracowania maturalne. Uczeń wybiera jeden temat i pisze rozprawkę (do wyboru są dwa tematy) lub interpretację wiersza (jeden temat). Za tę część egzaminu maturzysta może otrzymać maksymalnie 50 punktów.

Sonda
Którego przedmiotu obawiasz się na maturze 2022 najbardziej?
Listen to "Lektury szkolne - streszczenia" on Spreaker.