Matura 2022 matematyka - wymagania i nowe zadania. Co będzie na maturze z matematyki?

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Matura 2022 matematyka - wymagania i nowe zadania. Co będzie na maturze z matematyki?

Matura 2022 matematyka - wymagania i nowe zadania. Co będzie na maturze z matematyki?

2022-01-10 8:32

Matematyka na maturze to od zawsze najtrudniejszy sprawdzian dla absolwentów. Jeśli uczniowie nie zdają z jakiegoś przedmiotu, to jest to właśnie królowa nauk. Jakie są wymagania na maturze z matematyki w maju 2022? Jakich zadań zabraknie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji? Przekonajcie się sprawdzając już teraz.

Spis treści

 1. Matura 2022 matematyka - wymagania
 2. Co będzie na maturze z matematyki? Zadania
 3. Czego nie będzie na maturze z matematyki 2022?

Matura 2022 matematyka - wymagania i nowe zadania interesują osoby, które mają przed sobą najważniejszy egzamin w dotychczasowej edukacji. Co będzie na maturze z matematyki 2022? Jakie są wymagania na maturze z matematyki 2022? Godzina zero, czyli główny egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto sprawdzić, co nowego przygotowało ministerstwo i Centralna Komisja Egzaminacyjna. Matura 2022 wiosną będzie ostatnia w takiej formule dla rocznika absolwentów trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Już w 2023 roku maturę napiszę rocznik absolwentów czteroletniego liceum, który edukuje się zgodnie z nową podstawą programową. Już was informowaliśmy, że zmiany na maturze 2023 zaniepokoiły, a wręcz zdenerwowały uczniów. Wśród zmian najbardziej zirytował przyszłych zdających dodatkowy przedmiot rozszerzony, czy chociażby większy zakres tematyczny, podczas egzaminu dojrzałości ustnego.

Matura pisemna i ustna na pewno będzie TRUDNIEJSZA. Te zmiany zirytowały uczniów

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?
Sonda
Matematyka nie powinna być obowiązkowa na maturze?

Matura 2022 matematyka - wymagania

Zmiany na maturze 2022 to efekt nauki zdalnej, jaka miała miejsce w 2020 i 2021 roku. Uczniowie czuli, że nauka w domu nie idzie im tak dobrze, jak podczas standardowych lekcji w klasie. Już wiadomo, że matura z matematyki 2022 jest przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020. 

Wymagania na maturze z matematyki 2022 powinny poprawić nastrój uczniom. Zmniejsza się liczbę zadań otwartych w arkuszu dla poziomu podstawowego do 7. A co za tym idzie? Oczywiście zmienia się maksymalną łączną liczbę punktów za arkusz dla poziomu podstawowego z 50 do 45. Aneks informatora maturalnego 2022 może się Wam przydać.

Co będzie na maturze z matematyki? Zadania

Matura z matematyki 2022 nieco inna niż w latach ubiegłych. Uczniowie muszą wykazać się umiejętnością liczenia liczb wymiernych dodatnich, zamieniania ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne i okresowe, zamieniania ułamki dziesiętne skończone na ułamki zwykłe. Zdający musi również umieć szacować wartości wyrażeń arytmetycznych, obliczać wartości wyrażeń arytmetycznych, rozwiązywać zadania z pierwiastkami, potęgami, procentami, czy chociażby wyrażeniami algebraicznymi.

Dochodzi do tego również umiejętność pracy przy bryłach, figurach płaskich, statystyce opisowej, czy przy wykresach funkcji.

Czego nie będzie na maturze z matematyki 2022?

Matura 2022 z matematyki to również wiele zagadnień, które wypadły ze standardowego spisu. Jakich zadań nie będzie na egzaminie dojrzałości z królowej nauk? Oto kilka z przykładowych:

 • W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość a. Płaszczyzna przechodząca przez krawędź podstawy i środek wysokości tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem alfa . Wyznacz objętość i pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
 • podstawie ściany bocznej (tzn. kątem między krawędzią podstawy i krawędzią boczną ostrosłupa) - zobacz rysunek. Wykaż, że cos alfa * tg[kwadrat] beta = -1
 • Oblicz, ile jest wszystkich liczb ośmiocyfrowych, których iloczyn cyfr jest równy 24.Oblicz, ile jest wszystkich liczb stucyfrowych o sumie cyfr równej 5, w zapisie których występują tylko cyfry 0, 1, 3, 5.
 • Jaka jest najmniejsza wartość funkcji kwadratowej f(x) =x2 +4 x-3 w przedziale 0,3 ?
 • Kąt alfa jest ostry i 1 tg alfa=1/2 . Jaki warunek spełnia kąt alfa?
 • Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny. Kąt alfa jest kątem między dwiema sąsiednimi ścianami bocznymi. Kąt beta jest kątem przy 
 • Dany jest sześcian ABCDEFGH (zobacz rysunek) o krawędzi równej 1 . Punkt S jest środkiem krawędzi DH . Odcinek DW jest wysokością ostrosłupa ACSD opuszczoną z wierzchołka D na ścianę ACS . Oblicz długości odcinków AW, CW i SW.
 • Kwadrat ABCD o boku długości 1 jest podstawą ostrosłupa ABCDS . Odcinek HS jest wysokością ostrosłupa, przy czym punkt H dzieli przekątną AC podstawy w stosunku 2 : 1 (zobacz rysunek). Krawędzie boczne BS i DS mają długość równą 1. Oblicz objętość tego ostrosłupa oraz długości krawędzi AS i CS.
 • Oblicz, ile jest wszystkich liczb ośmiocyfrowych, których iloczyn cyfr jest równy 24.
Listen to "Lektury szkolne - streszczenia" on Spreaker.