Matura 2022 - ile procent trzeba zdobyć, żeby zdać matematykę i polski?

2022-05-07 10:48
Matura 2022 lektury obowiązkowe
Autor: Karolina Grabowska / Pexels Sprawdź, czy znasz lektury obowiązkowe, by zdać maturę 2022 z języka polskiego!

Matura zbliża się nieubłaganie, a im bliżej terminu, tym więcej stresu. By zdać maturę na poziomie podstawowym potrzebne jest zebranie 30% punktów, co tylko wydaje się tylko tak dużą liczbą. Żeby jednak wszystko poszło jak najlepiej trzeba podejść do sprawy z chłodną głową i spokojem, bo jak wiemy stres nie jest najlepszym doradcą. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje związane z formalnościami.

Licealiści z trzecich klas kończą swoją przygodę z tym etapem edukacji, a zwieńczą go przystąpieniem go egzaminu maturalnego. Matury rozpoczną się 4 maja i będą trwać aż do 23 maja, ale na początku zaliczane będą te przedmioty, które są obowiązkowe na świadectwie maturalnym. W ich skład wchodzą - matematyka, język obcy nowożytny i oczywiście język polski. Ponadto z jednego przedmiotu dodatkowego trzeba zaliczyć rozszerzenie.

Gorąca 20 radia ESKA - notowanie 22.04.2022

Matura z polskiego ile procent trzeba mieć by zdać

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut co daje 2 godziny i 50 minut. Egzamin składa się z dwóch części - pierwsza z nich to test wyboru, a druga to część pisemna. Za całość można zdobyć 70 punktów - 20 za pierwszą część i aż 50 za część pisemną. Każdy przedmiot obowiązuje ta sama zasada - aby zdać musisz mieć min. 30%. W tym przypadku daje to 21 punktów. Jeśli więc rozwiążesz cały test wyboru bez żadnego błędu, z części pisemnej musisz mieć minimum jeden punkt.

Matura z matematyki ile procent trzeba mieć by zdać

Matura z matematyki na poziomie podstawowym również składa się z dwóch części. Pierwsza część testu to zadania wielokrotnego wyboru, druga z kolei to zadania otwarte (krótkie i długie), w których egzaminator będzie oceniał drogę ucznia do podania prawidłowego wyniku. Za całość (ok. 35 zadań) można otrzymać maksymalnie 45 punktów i podobnie, jak w przypadku języka polskiego - by zdać przedmiot potrzebujesz zdobyć 30%. W tym wypadku potrzebujesz zdobyć 13,5 punktów.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze