Matura 2022 lektury obowiązkowe

i

Autor: Karolina Grabowska / Pexels Sprawdź, czy znasz lektury obowiązkowe, by zdać maturę 2022 z języka polskiego!

Matura 2022 - ile procent trzeba zdobyć, żeby zdać matematykę i polski?

2022-05-07 10:48

Matura zbliża się nieubłaganie, a im bliżej terminu, tym więcej stresu. By zdać maturę na poziomie podstawowym potrzebne jest zebranie 30% punktów, co tylko wydaje się tylko tak dużą liczbą. Żeby jednak wszystko poszło jak najlepiej trzeba podejść do sprawy z chłodną głową i spokojem, bo jak wiemy stres nie jest najlepszym doradcą. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje związane z formalnościami.

Licealiści z trzecich klas kończą swoją przygodę z tym etapem edukacji, a zwieńczą go przystąpieniem go egzaminu maturalnego. Matury rozpoczną się 4 maja i będą trwać aż do 23 maja, ale na początku zaliczane będą te przedmioty, które są obowiązkowe na świadectwie maturalnym. W ich skład wchodzą - matematyka, język obcy nowożytny i oczywiście język polski. Ponadto z jednego przedmiotu dodatkowego trzeba zaliczyć rozszerzenie.

Gorąca 20 radia ESKA - notowanie 22.04.2022

Matura z polskiego ile procent trzeba mieć by zdać

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut co daje 2 godziny i 50 minut. Egzamin składa się z dwóch części - pierwsza z nich to test wyboru, a druga to część pisemna. Za całość można zdobyć 70 punktów - 20 za pierwszą część i aż 50 za część pisemną. Każdy przedmiot obowiązuje ta sama zasada - aby zdać musisz mieć min. 30%. W tym przypadku daje to 21 punktów. Jeśli więc rozwiążesz cały test wyboru bez żadnego błędu, z części pisemnej musisz mieć minimum jeden punkt.

Matura z matematyki ile procent trzeba mieć by zdać

Matura z matematyki na poziomie podstawowym również składa się z dwóch części. Pierwsza część testu to zadania wielokrotnego wyboru, druga z kolei to zadania otwarte (krótkie i długie), w których egzaminator będzie oceniał drogę ucznia do podania prawidłowego wyniku. Za całość (ok. 35 zadań) można otrzymać maksymalnie 45 punktów i podobnie, jak w przypadku języka polskiego - by zdać przedmiot potrzebujesz zdobyć 30%. W tym wypadku potrzebujesz zdobyć 13,5 punktów.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?