Matura 2021 JĘZYK POLSKI online: ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, PDF

2021-05-04 19:18 Alicja Wójcik
Matura
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Chociaż to zwykle matematyka spędza abiturientom sen z powiek, matura z języka polskiego również nie należy do najłatwiejszych! Zwłaszcza dla tegorocznych maturzystów, którzy przez większość roku szkolnego musieli przygotowywać się do egzaminów podczas nauczania zdalnego. Jak wyglądał tegoroczny egzamin i czy rzeczywiście był nieco łatwiejszy?

Matura 2021 JĘZYK POLSKI online: ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, PDF. Jak brzmiał temat rozprawek i jakie lektury maturzyści otrzymali na tegorocznym egzaminie z polskiego? Odpowiedzi na te pytania interesują głównie maturzystów, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości, ale nie tylko - przyszłoroczni maturzyści już teraz zaczynają przygotowywać się do egzaminów, do których podejdą za rok. W 2021 Ministerstwo Edukacji i Nauki wyszło nieco maturzystom naprzeciw i podjęło decyzję o zmianie formuły tegorocznych egzaminów. Przede wszystkim uczniowie zwolnieni są z egzaminów ustnych, a także z konieczności zdawania matury z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym tradycyjnie rozpoczęła się jako pierwsza. Abiturienci przystąpili do egzaminu 4 maja o godzinie 9:00, a na jego napisanie mieli 170 minut.

Matura 2021 JĘZYK POLSKI online: ODPOWIEDZI

Tegoroczna matura pisemna na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Pierwsza to zadania głównie otwarte, które opierają się na dwóch tekstach. Zadań jest ok. 12-15 i można za nie zdobyć 20 punktów. Druga część to wypracowanie. Do wyboru są trzy tematy - dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Za rozprawkę można otrzymać 50 punktów. Treść tegorocznych zadań poznamy dopiero po godzinie 11, gdy maturzyści skończą pisać egzamin. Z pierwszych informacji od osób, które skończyły już pisać egzamin, wiadomo, że jedną z lektur była Lalka, a temat dotyczył tego, czy ambicja pomaga w osiąganiu celu.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury

Matura 2021 JĘZYK POLSKI online: ZADANIA

Pierwsi maturzyści, którzy dzielili się wrażeniami na Twitterze po napisaniu egzaminu, przyznali, że tegoroczna matura była raczej prosta. W ramach rozprawki maturzyści otrzymali dwa tematy. Pierwszy brzmiał: 'Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu' (Lalka B. Prusa), a drugi - 'Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi?' (Ziemia obiecana W. Reymonta).

Matura 2021 JĘZYK POLSKI online: ARKUSZE CKE

Cały arkusz z tegorocznej matury zamieszczamy w poniższej galerii.

Najnowsze