Matura 2021 - arkusze będą łatwiejsze? Nie wszyscy maturzyści są zadowoleni!

2020-10-31 12:52 MK
Maturzyści
Autor: PHOTO MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS /WARSZAWA

Choć do matury zostało jeszcze trochę czasu, wielu maturzystów już wyrażało swoje zaniepokojenie wynikami. Nowy minister edukacji zapowiedział, że w związku z sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie, można spodziewać się zmiany w liczbie wymagań na egzaminie. Matura 2021 może być łatwiejsza! Jak się okazuje, nie wszyscy są jednak zadowoleni. Dlaczego? Sprawdź na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Matura 2021 łatwiejsza? Nie wszyscy się cieszą!
  2. Matura 2021 - kiedy? Co wiemy?

Matura 2021 - arkusze egzaminacyjne będą łatwiejsze? Wielu tegorocznych maturzystów i nie tylko doszło do takiego wniosku po wystąpieniu nowego ministra edukacji Przemysława Czarnka, w trakcie którego wypowiedział się on na temat organizacji egzaminu dojrzałości w 2021 roku. Ostatnie miesiące to prawdziwy test dla polskiego szkolnictwa. W związku z pandemią koronawirusa ponownie trzeba było wprowadzić szereg obostrzeń, o których poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Obecnie wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i ci z klas od IV do VIII szkół podstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej do 8 listopada. Nie jest wykluczone, że termin ten ulegnie przedłużeniu. Zgodnie ze słowami Przemysława Czarnka pierwsi do szkoły mieliby wrócić ósmoklasiści oraz maturzyści. Wszystko po to, by mieli szansę dobrze przygotować się do nadchodzących egzaminów.

Strajk nauczycieli czy zamknięcie szkół to jedne z czynników, które sprawiły, że tegoroczni maturzyści bardzo bali się o swoje powodzenie na egzaminie. Minister edukacji zapowiedział jednak, że przygotowywane są nowe wymagania na maturze. Ich liczba ma być zmniejszona, by zrekompensować uczniom wszelkie niedogodności, z którymi musieli się mierzyć. Nie wszyscy są zadowoleni.

Matura 2021 łatwiejsza? Nie wszyscy się cieszą!

Wydawać by się mogło, że informacja o tym, że liczba wymagań do przyswojenia na egzamin maturalny ulegnie zmniejszeniu zadowoli wszystkich maturzystów. Jak jednak wynika z wpisów pozostawionych w mediach społecznościowych, nie każdy przyjął tę informację z radością. Dlaczego? Chodzi o progi punktowe na studia. Osoby podchodzące do egzaminu maturalnego, w tym również absolwenci szkół ponadpodstawowych, którzy chcą poprawić swoje wyniki, obawiają się tego, że łatwiejsza matura może wpłynąć na zwiększenie progów punktowych w procesie rekrutacji na studia.

- Z jednej strony spoko, matura podobnie nie będzie miała niektórych rzeczy z materiału. Z drugiej strony chce sobie poprawić maturki rozszerzone, by dostać się na lepsze studia niż kulturoznawstwo, więc chyba progi j*bną - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.

- Chcą, żeby matura była w tym roku łatwiejsza, a ja chciałam poprawiać jedną maturę, żeby dostać się na inny kierunek, ale jak matura będzie łatwiejsza to progi pewnie polecą w górę, więc musiałabym poprawić 3 przedmioty - dodała inna.

Matura 2021 - kiedy? Co wiemy?

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która przygotowuje testy, udostępnił harmonogram matur 2021. Sesja egzaminacyjna ma się rozpocząć 4 maja 2021 roku i trwać do 20 maja. Tegoroczni maturzyści apelują, by podobnie jak w zeszłym roku szkolnym, odwołane zostały matury ustne. Póki co, nie ma żadnych decyzji w tej sprawie.

ESKA XD #007
Najnowsze