Mandaty 2021 - zmiany zdenerwują kierowców. Teraz łatwiej stracisz prawo jazdy!

i

Autor: Stanislaw Bielski/REPORTER / EAST NEWS Mandaty 2021 - zmiany zdenerwują kierowców. Teraz łatwiej stracisz prawo jazdy!

Mandaty 2021 - zmiany zdenerwują kierowców. Teraz ŁATWIEJ stracisz prawo jazdy!

2021-03-16 10:55

Nowe przepisy drogowe zirytują wielu kierowców. Będzie trzeba zachować większą ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych, pilnować prędkości w terenie zabudowanym, a co więcej pilnować odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Poznajcie już teraz więcej szczegółów i przygotujcie się na duże zmiany.

Spis treści

  1. Mandaty za odległość - jaka odległość musi być?
  2. Mandaty 2021 - zmiany, prawo jazdy

Mandaty 2021 - zmiany zdenerwują kierowców i sprawią, że kierującym wielokrotnie zrobi się bardzo gorąco. Teraz skupienie za kółkiem będzie musiało być jeszcze większe, ponieważ wchodzą nowe przepisy drogowe 2021. Już wiadomo, że wchodzi zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych, a także ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Nowelizacja ustawy przewiduje, że w mieście maksymalnie będzie można jeździć 50 km na godzinę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nowe przepisy ruchu drogowego 2021, to także zła informacja dla osób, które lubią jeździć przy zderzaku osoby poprzedzającej. Jak się okazuje teraz ma być to dokładnie weryfikowane, ponieważ policja rozstrzygnęła przetarg i zakupi 350 laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu. Zakupione za ponad 8 milionów złotych urządzenia potrafią udokumentować prędkość, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, ale również jazdę w niebezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Niezachowanie odległości między pojazdami, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

Szalony WYŚCIG na trasie S8. Kierowcy wyprzedzili... nawet radiowóz grupy SPEED
Sonda
Mandat za jazdę przy zderzaku - dobry pomysł?

Mandaty za odległość - jaka odległość musi być?

Mandaty za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu to już rzeczywistość. Policja będzie mogła ukarać kierowcę grzywną i punktami karnymi od 1 czerwca 2021 roku. Wtedy właśnie wchodzi nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Kierujący musi pilnować odległości na autostradach i drogach ekspresowych. 

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

 - brzmi zmiana w nowelizacji, którą podpisał Prezydent RP, 25 lutego 2021. Jak obliczył serwis auto.dziennik.pl, kierowca jadący 100 km/h będzie musiał zachować odstęp 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m. Co ważne, zasada nie będzie obowiązywać podczas manewru wyprzedzania.

Mandaty 2021 - zmiany, prawo jazdy

Mandaty od 1 czerwca 2021 będzie można dostać częściej niż było to do tej pory. Oznacza to, że łatwiej kierowcy mogą stracić swoje uprawnienia. Prezydent RP, Andrzej Duda, 25 lutego 2021 podpisał ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wśród zapisów znalazła się m.in. zasada, że pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Obowiązkiem zachowania większej koncentracji objęci będą również piesi. 

Ustawa wprowadza także, podczas przechodzenia przez jezdnię, zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.