Wojsko

i

Autor: maciekde/Pixabay/cc0 Są nowe terminy tegorocznej kwalifikacji wojskowej

Kwalifikacja wojskowa 2022 - co grozi za niestawienie się na komisji wojskowej?

2022-04-03 11:50

Kwalifikacja wojskowa to obowiązek każdego polskiego mężczyzny. Szczególnie ważna jest ona teraz, kiedy w Europie pojawiło się zagrożenie militarne. Już wkrótce rozpocznie się przyznawanie kategorii kolejnemu rocznikowi. Niektórzy zastanawiają się, czy można bezkarnie ominąć kwalifikację. Czy faktycznie tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wkrótce rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa 2022. W tym roku obowiązuje wszystkich mężczyzn urodzonych w 2003 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy jeszcze nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Każda z osób dostanie jedną z czterech możliwych kategorii. Tegoroczna kwalifikacja wywołuje ona wiele emocji, ale niestety nie pozytywnych. Wynika to z wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie. Wiele osób obawia się realnego zagrożenia militarnego i powołania do wojska. Pomimo, że na razie nie ma czego się obawiać, wiele osób chciałoby ominąć kwalifikację. Czy da się to zrobić bezkarnie?

ZOBACZ TAKŻE: Kwalifikacja wojskowa 2022 - kategorie. Co oznacza każda z nich?

ESKA XD #045 - FIT PRANK, ECO DRIVING, FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA, MICHNIEWICZ

Kwalifikacja wojskowa 2022 - kary za niestawienie się

Według art. 32. Dziennika Ustaw, "w razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji".

Sonda
Czy stresujesz się przed zapowiadaną kwalifikacją wojskową?

Kwalifikacja wojskowa 2022 - kiedy?

Wiadomo już, kiedy odbędzie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa od dnia 4 kwietnia 2022 do dnia 8 lipca 2022. Informacje o dokładnej dacie kwalifikacji danych osób będą przekazywane przez lokalne władze.

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o wojnie, która toczy się także w sieci!

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.