Kodeks pracy: praca w czasie upałów. Kiedy szef ma obowiązek zwolnić nas do domu?

2018-08-07 11:50
Termometr
Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER / East News

Czy możemy pracować w czasie upałów? Jakie warunki musi nam zapewnić pracodawca? Dowiedzcie się na ESKA.pl 

Fala upałów po krótkiej przerwie znów powraca. Chociaż wielu szczęśliwców ma jeszcze okazję wypoczywać na urlopie, niektórzy musieli już powrócić do codziennych obowiązków. Niestety, często nasze miejsce pracy zmienia się w gorące dni w prawdziwe piekło. Co powinien zapewnić nam w takiej sytuacji pracodawca? Czy może zwolnić nas z pracy? 

Praca w upale - co musi nam zapewnić pracodawca? 

Zgodnie z kodeksem pracy, szef zobowiązany jest w czasie upałów zapewnić pracownikom stały dostęp do chłodnych napojów i minimum 90 l wody na osobę do celów higienicznych. Pracownik może również odmówić pracy, jeśli czuje, że zagrożone jest jego zdrowie. 

Prognoza pogody 7.08.2018 - upały zagrażają Polakom! Ostrzeżenia IMGW II i III stopnia

Praca w upały - kiedy szef może zwolnić pracowników do domu? 

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca podczas upałów ma prawo zarządzić dodatkowe przerwy, a nawet zwolnić pracowników wcześniej do domu. Tego typu sytuacje nie mogą powodować obniżenia pensji. Niestety, nie jest to obowiązek szefa, a jedynie gest dobrej woli. Osoby młodociane (16-18 lat) zgodnie z prawem, nie mogą pracować jeśli temperatura w miejscu pracy przekroczy 30 stopni. 

Gdy na dworze panuje skwar, musimy szczególnie pamiętać o zwierzętach. Należy zapewnić im dostęp do świeżej wody i miejsce, gdzie mogą schronić się przed słońcem.

Prognoza pogody na dzisiaj i jutro - sprawdź! 

Najnowsze