Jaka lektura na maturze 2022? Jaki był temat wypracowania na maturze?

2022-05-04 18:32
Szkoła
Autor: pixabay

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbyła się 4 maja 2022 o godz. 9:00, a uczniowie ostaniach klas szkół ponadpodstawowych przystąpili do egzaminu dojrzałości. Sprawdź jaka była lektura na maturze 2022 z języka polskiego oraz jakie tematy znalazły się na maturze z języka polskiego w 2022 roku?

Język polski to jeden z obowiązkowych przedmiotów na maturze, a zdający muszą uzyskać minimum 30 procent punktów, aby zdać. Uczniowie dostali dwa arkusze egzaminacyjne, z czego pierwszy dotyczył analizy wybranych tekstów i odpowiedzi na znajdujące się w teście pytania. W drugim arkuszu znalazły się trzy tematy wypracowań, z których uczeń musiał wybrać jeden. Absolwenci mieli 170 minut na całość.

Za absolwentami szkół ponadpodstawowych egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. To jeden z obowiązkowych przedmiotów, które trzeba zdać, aby rozpocząć rekrutację na wybrane uczelnie wyższe. Uczniowie otrzymali dwa arkusze. Za pierwszy, z analizy tekstu, można otrzymać 20 punktów. Dalsza część matury z języka polskiego to wypracowanie na wybrany temat, z czego można otrzymać 50 punktów. Jeszcze przed wynikami egzaminów możesz uczniowie mogą sprawdzić co było na maturze z języka polskiego 2022.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matura 2022 WYCIEKŁA? Odnotowano częste wyszukiwania TYCH haseł w internecie!

Matura 2022 – jaka lektura była na maturze z języka polskiego?

Na jednym z najważniejszych egzaminów do jakich musieli przystąpić uczniowie szkół średnich należało wykazać się ze znajomości lektur, które omawiane były podczas trwania nauki w szkołach ponadpodstawowych i zmierzyć się z napisaniem rozprawki na jeden z zadanych tematów. Wypracowanie z języka polskiego musiało zawierać co najmniej 250 wyrazów.

Centralna Komisja Edukacyjna już 4 maja 2022 udostępniła ARKUSZE MATURALNE z języka polskiego 2022, a w części maturalnej z języka polskiego można było znaleźć następujące tematy:

  • Czym dla człowieka może być tradycja w oparciu o "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza?
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia w oparciu o "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej?
  • Interpretacją wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja człowieka".

Egzamin podstawowy z języka polskiego przeprowadzony był na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na w oparciu o podstawę programową. Oficjalne wyniki egzaminów zostaną opublikowane 5 lipca 2022. Będzie je można sprawdzić na stronie CKE po zalogowaniu na portal loginem i hasłem, który uczeń otrzymał w szkole.

Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?
8 sposobów na ŚCIĄGANIE | ESKA XD - Matura 2022 #47

Tegorocznym i przyszłym maturzystom polecamy wyjątkową pomoc naukową w formie podcastów.

Posłuchajcie streszczeń i opracowań najważniejszych lektur!

Listen to "Stanisław Wyspiański - Wesele" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze