Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Jak działa prawo jazdy w telefonie?

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Jak działa prawo jazdy w telefonie?
Autor: PIOTR JEDZURA/REPORTER/EAST NEWS / https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Jak działa prawo jazdy w telefonie?

Oficjalnie nie trzeba mieć już przy sobie prawa jazdy, a wystarczy przenieść je do telefonu. Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku wam w tym pomoże!

Spis treści

  1. mObywatel - jak zainstalować?
  2. Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? INSTRUKCJA

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Jak działa prawo jazdy w telefonie? Co trzeba zrobić, by mieć prawo jazdy w mObywatel? Instrukcja krok po kroku przyda się wszystkim, którzy nie chcą bądź często zapominają wozić ze sobą dokument uprawniający jazdę pojazdem silnikowym. Oficjalnie od 5 grudnia prawo jazdy w telefonie ma ułatwiać życie kierowcom. Tym samym nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy podczas kontroli, a policjant sprawdzi wasze uprawnienia za sprawą informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców. Wciąż jednak, obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy będzie dotyczyć obcokrajowców. Wprowadzone zmiany mają usprawnić kontrolę kierującego i znacznie skrócić czas weryfikacji. Policja zaznaczyła, że jeśli ktoś w jakiś sposób oszuka system, wprowadzi np. fałszywe dane lub podczas kontroli nie będzie chciał podać swojego imienia i nazwiska, może zostać doprowadzony do najbliższej jednostki policji, w celu zweryfikowania danych osobowych. 

mObywatel - jak zainstalować?

Po wejściu do aplikacji należy ustanowić hasło, które warto zmieniać najrzadziej raz na miesiąc. Następnie pojawi się możliwość dodania pierwszego dokumentu. Może to być eRecemta, mTożsamość, mLegitymacja Szkolna, mLegitymacja Studencka, czy chociażby Polak za granicą. 5 grudnia pojawiła się opcja mPojazd, za sprawą której otrzymacie powiadomienie o kończącym się OC, ale również mPrawo jazdy. Za sprawą tej ostatniej nie będziecie musieli wozić ze sobą fizycznego prawa jazdy.

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? INSTRUKCJA

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Wystarczy kliknąć na mPrawo jazdy, a następnie zapoznać z regulaminem mTożsamości. Jeśli już się zapoznaliście i zgadzacie się na aktywację konta, należy nacisnąć akceptuję. Kolejny krok to zapoznanie się z regulaminem mPrawa Jazdy. Jeśli zgadzacie się, to kliknijcie akceptuję.

  • Następnie zostaniecie przeniesieni i poproszeni o potwierdzenie tożsamości. Należy zalogować się przez profil zaufany, przez e-dowód lub bank.
  • Gdy już się zalogujecie i system zweryfikuje wasze konto, otrzymacie dostęp do swojego prawa jazdy online.
  • Oprócz danych osobowych i daty otrzymania uprawnienia, widnieje tam numer blankietu, data ważności oraz organ wydający.
  • Widnieją tam również posiadane przez was kategorie. Potwierdzeniem oryginalności jest znak wodny naniesiony na godło RP. Pod wpływem ruchu telefonu zmienia ono kolor. 
Miał prawo jazdy zaledwie od kilku miesięcy. 18-latek chciał "przykozaczyć", DRIFT skończył się NA LATARNI!
Najnowsze