Gwiazdy

"Idol". Alicja Janosz była objawieniem programu, ale nie zrobiła wielkiej kariery. Jak zmieniła się wokalistka?

"Idol" był jednym z najpopularniejszych muzycznych talent- show w Polsce. Jego pierwszą edycję - realizowaną w 2002 roku - wygrała młodziutka wówczas Alicja Janosz. 17-latka otrzymała od losu szansę na wielką karierę, jednak po jakimś czasie zniknęła ze świata show biznesu. Co robi i jak wygląda dzisiaj?

Spis treści

  1. "Idol" - kuźnia muzycznych talentów 
  2. Alicja Janosz - pierwsza polska zwyciężczyni "Idola"
  3. Co się stało z Alicją Janosz? 
  4. Jak zmieniła się Alicja Janosz? 

"Idol" - kuźnia muzycznych talentów 

Era muzycznych talent show w Polsce rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu od programu "Idol". Program, który był realizowany przez Telewizję Polsat, cieszył się bardzo dużą popularnością wśród samych uczestników, jak i widzów. Łącznie format doczekał się pięciu edycji, ale to cztery pierwsze - realizowane w latach 2002 - 2005 - miały największą oglądalność. W 2016 roku reaktywowano program, jednak widzowie zobaczyli tylko jedną jego odsłonę. 

Czytaj także: Maciej Silski wygrał czwartą edycję programu. Po kilku latach wycofał się z życia publicznego

Uczestnikami "Idola" byli młodzi, utalentowani muzycznie ludzie, którzy najpierw występowali a cappella bądź przy akompaniamencie gitary lub fortepianu przed jurorami: Kubą Wojewódzkim, Elżbietą ZapendowskąJackiem Cyganem i Robertem Leszczyńskim. Następnie, w półfinale, wybierana była finałowa dziesiątka, która prezentowała swój talent w kolejnych odcinkach. Do ścisłego finału trafiała trójka najlepszych. To telewidzowie decydowali, kto zwycięży program. 

We wszystkich edycjach programu "Idol" wzięło udział wiele dzisiejszych gwiazd. Program był dla nich przepustką do wielkiej kariery. Wśród nich byli między innymi: 

  • Ania Dąbrowska, 
  • Krzysztof Zalewski, 
  • Monika Brodka, 
  • Szymon Wydra. 

Alicja Janosz - pierwsza polska zwyciężczyni "Idola"

Zmagania uczestników 1. edycji programu "Idol" oglądały średnio blisko 3 miliony widzów. W finałowej dziesiątce znaleźli się między innymi: Ania Dąbrowska, Tomasz Makowiecki, Ewelina Flinta, Szymon Wydra czy Alicja Janosz. To właśnie ta ostatnia, siedemnastoletnia wówczas dziewczyna, zdobyła największe poparcie widzów i zwyciężyła program. Warto dodać, że zanim sięgnęła po najwyższe wyróżnienie w "Idolu", była już zwyciężczynią odcinka "Szansy na sukces", w której śpiewała piosenki Kayah. 

Wiele wskazywało, że dziewczyna zrobi wielką muzyczną karierę. Po wygraniu "Idola" wydała m.in. single: "Zmień siebie", "Przyjaciel dobra rzecz" czy "Zbudziłam się". 

Co się stało z Alicją Janosz? 

Ostatecznie Ala Janosz z "Idola" nie zrobiła wielkiej kariery w show- biznesie. W 2004 roku, pod pseudonimem Alex, próbowała swoich sił w eliminacjach do konkursu Eurowizji, jednak z marnym skutkiem. Po latach wyznała, że wygrana w najpopularniejszym talent- show, bardzo ją przytłoczyła. 

Po wygranej wiele osób patrzyło na mnie z wymierzoną we mnie lupą: co to teraz będzie się z nią działo? A ja miałam 17 lat, śpiewałam piosenki głównie z publishingu, miałam niewiele do gadania, a i tak za wszystko odpowiadałam i z wszystkiego musiałam się tłumaczyć: od tego, jaką czapkę miałam na okładce debiutanckiej płyty, po każdy tekst piosenki, który ktoś dla mnie napisał – wszystko skupiało się na mnie, a ja byłam po prostu dziewczynką, która kochała śpiewać - powiedziała Alicja Janosz w rozmowie z "Wprost". 

W 2010 roku Alicja Janosz poślubiła Bartosza Niebieleckiego, perkusistę zespołu HooDoo Band, z którym wokalistka współpracuje od 2006 roku. Małżeństwo doczekało się syna, Tymona. 

Choć o Alicji Janosz nie jest już tak głośno jak 21 lat temu, gdy wygrała "Idola", artystka nadal zajmuje się muzyką. 19 października 2023 roku w serwisie YouTube pojawiła się jej najnowsza piosenka "ToNieMy"

Jak zmieniła się Alicja Janosz? 

Myśląc o Alicji Janosz, wielu z nas ma przed oczami 17-letnią dziewczynę. Choć trudno w to uwierzyć, zwyciężczyni 1. polskiej edycji "Idola" ma już 38 lat! Czas zdecydowanie działa na jej korzyść. Alicja Janosz nadal ma filigranową sylwetkę, szeroki uśmiech i jasne włosy. Zobacz na zdjęciach, jak dziś wygląda artystka. 

QUIZ dla fanów "Zbuntowanego Anioła". Ile pamiętasz z serialu?

Pytanie 1 z 7
W jednym z odcinków Ivo stracił długie włosy. Jak do tego doszło?
Zbuntowany Anioł