Halloween 2020 zakazane? Dzieci nie będą mogły zbierać cukierków

Halloween 2020 zakazane? Dzieci nie będą mogły zbierać cukierków
Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Halloween 2020 zakazane? Dzieci nie będą mogły zbierać cukierków

Halloween 2020 odwołane czy zakazane? Pojawia się wiele pytań związanych ze świętem obchodzonych w przeddzień Wszystkich Świętych. Halloween nie odbędzie się zgodnie z planem w jednym z państw. Już wiadomo, gdzie dzieci nie będą mogły zbierać cukierków. Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl.

Halloween 2020 zakazane? Już w lipcu pojawiły się pierwsze pogłoski świadczące o tym, że Halloween, czyli święto duchów, nie będzie obchodzone w naszym kraju. Wszystko za sprawą petycji, którą do Sejmu skierował anonimowy obywatel Rzeczpospolitej. Zawarte w niej informacje dotyczyły między innymi tego, że przeddzień święta zmarłych nie wolno przebierać się za kościotrupa, czarownicę, diabła lub inną siłę, która kojarzy się z bólem, cierpieniem i strachem. Jedno ze zdań petycji, którą anonimowy obywatel przesłał do Sejmu, brzmiało: - Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni. Jak się niedługo później okazało, bieg petycji przesłanej przez anonimową osobę fizyczną nadała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Do dziś jednak, nie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. 

Halloween 2020 zakazane - gdzie?

Halloween w Polsce obchodzi się od początku lat 90. To czas zabaw takich jak: apple bobbing, czyli gryzienie jabłka bez pomocy rąk, bali halloweenowych, czy też chodzenie po domach i krzyczenie: cukierek albo psikus. W Stanach Zjednoczonych, gdzie zwyczaj ten jest bardzo popularny, w tym roku oficjalnie zrezygnowano z obchodzenia święta duchów. W trakcie jednego z ulubionych świąt, dzieci będą musiały zostać w domu. Wydział Zdrowia w Los Angeles opublikował oświadczenie, za sprawą którego tłumaczy, zabawa "cukierek albo piskus" zakłóci utrzymanie dystansu społecznego.

Lampion z dyni na Halloween

Władze Los Angeles poprosiły, by świętować w Halloween w inny sposób, niż było do tej pory. Zasugerowano spotkania z rodziną, znajomymi online, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie zmienia się jednak to, że mieszkańcy mogą przyozdabiać domy i podwórka. 

Halloween w Polsce - kultura, kościół

Kościół Katolicki wydał specjalne oświadczenie w sprawie świętowania Halloween. W 2017 pinformowano, że przez celebrowanie tej tradycji w przeddzień Wszystkich Świętych możesz musieć się spowiadać. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, powiedział, że Halloween to pogański zwyczaj, całkowicie niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Dodał jednocześnie, że radosne, przebierane obchody i bale są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Kościół za kontrowersyjne uważa również, że bohaterami Halloween są duchy, demony, wampiry, czarownice, a co więcej "promuje kulturę śmierci" oraz sprawia, że młode pokolenia myślą o ezoterycznej magii.

Najnowsze