Halloween w Polsce zakazane? Koniec z cukierek albo psikus?

Halloween w Polsce zakazane? Koniec z cukierek albo psikus?
Autor: BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS Halloween w Polsce zakazane? Koniec z cukierek albo psikus?

Halloween w Polsce zakazane lada dzień może stać się faktem. Wszystko za sprawą petycji, którą do Sejmu skierował anonimowy obywatel Rzeczpospolitej. Co wiadomo o ustawie? Kiedy odbędzie się głosowanie w jej sprawie? Szczegóły przedstawiamy na ESKA.pl.

Halloween w Polsce zakazane? Czy koniec Halloween w Polsce jest odpowiednim rozwiązaniem? Cukierek albo psikus tych słów wkrótce nie będzie można używać, a wszystko ze względu na petycję, która wpłynęła do Sejmu. Zakłada się w niej, że w przeddzień święta zmarłych nie wolno przebierać się za kościotrupa, czarownicę, diabła lub inną siłę, która kojarzy się ze strachem. Dokładna treść zawiadomienia, które anonimowy obywatel przesłał do izby, brzmi: - Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni. Co więcej, cała treść poparta jest projektem ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP: Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności. O sprawie poinformowała Rzeczpospolita z 16 lipca. Wiadomo też, że Sejm pochylił się nad przesłanym wnioskiem. 

Halloween w Polsce zakazane - propozycja

Halloween w Polsce zakazane to obraz, jaki może nas spotkać lada chwila. Wydaje się to niemożliwe, bo ciężko sobie wyobrazić policję, która biega za dziećmi chodzącymi po domach w celu proszenia o cukierki. Bieg petycji przesłanej przez anonimową osobę fizyczną nadała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek:

Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. 

- wskazała gazeta Rzeczpospolita. Niektórzy mogą być zaskoczeni, że taką petycję do rozpatrzenia przesłał anonimowy obywatel. Od 2014 roku jest to możliwe, a jest to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach. Mogą to zrobić osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi. Co więcej, jak wskazała "Rz", obywatel argumentował swoją petycję w sposób następujący: - Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.

Halloween w Polsce: cukierek albo psikus

Halloween w Polsce obchodzi się od początku lat 90. To czas zabaw takich jak: apple bobbing, czyli gryzienie jabłka bez pomocy rąk, bali halloweenowych, czy też chodzenie po domach i krzyczenie: cukierek albo psikus. Właśnie ta ostatnia zabawa, podczas której prosi się o cukierki lub ostrzega przed popełnieniem złośliwego żartu, miałaby nas drogo kosztować, jeśli zostanie przegłosowana w Sejmie. Możliwe jest 500 złotych mandatu lub kara ograniczenia wolności do minimum 15 dni. 

Halloween a Kościół - zasady

W 2017 roku Kościół Katolicki wydał specjalne oświadczenie w sprawie świętowania Halloween. Wynika z niego, że przez celebrowanie tej tradycji w przeddzień Wszystkich Świętych możesz musieć się spowiadać. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, powiedział, że Halloween to pogański zwyczaj, całkowicie niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Dodał jednocześnie, że radosne, przebierane obchody i bale są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Kościół za kontrowersyjne uważa również, że bohaterami Halloween są duchy, demony, wampiry, czarownice, a co więcej "promuje kulturę śmierci" oraz sprawia, że młode pokolenia myślą o ezoterycznej magii.

Przepis na ciasteczka na Halloween

Halloween - co to za święto?

Czym jest święto Halloween? Starożytni Celtowie wierzyli, że z końcem lata dusze zmarłych błąkają się po ziemi i mogą przechwycić ciała żywych. Sami przebierali się za demony, by je przepędzić. Halloween szczególnie i hucznie obchodzi się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz w Wielkiej Brytanii. Święto to kojarzone jest przede wszystkim z dynią, z wyszczerbionymi zębami. 

Najnowsze