Egzamin ósmoklasisty 2023 - TERMINY, ZMIANY, WYNIKI

i

Autor: Canva

Egzamin ósmoklasisty 2023 - TERMINY, ZMIANY, WYNIKI

2023-05-23 13:01

Egzamin ósmoklasisty przygotuje uczniów do dalszej edukacji. To od niego zależy m.in. w jakiej szkole uczeń będzie kontynuował naukę. Młodzi ludzie powinni nie tylko doskonale znać treść obowiązkowych lektur i posługiwać się językiem obcym na poziomie A2, ale również sprawie rozwiązywać równania matematyczne. Kiedy są egzaminy ósmoklasisty? Jakie zmiany czekają uczniów? Sprawdziliśmy.

Egzamin ósmoklasisty 2023 jest obowiązkowym testem dla młodzieży kończącej szkołę podstawową. Choć nie można go nie zdać, to jego wynik jest bardzo ważny, ponieważ w dużej mierze to właśnie on decyduje o tym, w jakiej szkole uczeń będzie kontynuował naukę. Jego zadaniem jest zweryfikowanie wiedzy,którą młodzież zdobyła na przestrzeni ostatnich lat. Uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej powinni zapoznać się m.in. z listą lektur, na której znalazły się utwory z literatury polskiej i światowej. Młodzież nie powinna mieć również problemu z rozwiązywaniem działań na ułamkach, potęgowaniem, obliczeniami procentowymi i tworzeniem wyrażeń algebraicznych. Terminy egzaminów ósmoklasisty 2023 zostały udostępnione przez Centralną Komisję Edukacyjną już jakiś czas temu. Z egzaminu zwolnieni będą uczniowie, którzy są​: finalistami lub laureatami olimpiady przedmiotowej bądź laureatami konkursu przedmiotowego (o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim), pod warunkiem że jest to przedmiot objęty egzaminem ósmoklasisty.

Matura 2023 do ZMIANY? Maturzyści podpisują specjalne petycje!

Zarobki polskich youtuberów [FRIZ, GIMPER, REVO] | ESKA XD - Radio Eska #65

Egzamin ósmoklasisty 2023 - zmiany

Zmiany obejmują m.in. zakres wymagań egzaminacyjnych. Będą one zawężone w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła również decyzję, że egzamin zostanie, na stałe, przesunięty z kwietnia na maj. Poważne zmiany czekają jednak uczniów, którzy podejdą do egzaminu w 2024 roku. Ci będą musieli zmierzyć się z czterema egzaminami, a nie trzema.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - terminy

Uczniowie kończący szkołę podstawową zmierzą się z egzaminami z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2023 obejmuje trzy dni. Jednak dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie przystąpią do testów przewidziano również terminy dodatkowe.

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Uczniowie będą mieli 120 minut na rozwiązanie wszystkich zadań z języka polskiego. Na matematykę przewidziano z kolei 100 minut. W przypadku języka obcego to 90 minut.

Matura z języka polskiego 2023 - zmiany. Znacznie wzrosła liczba obowiązkowych lektur!

Egzamin ósmoklasisty 2023 - wyniki

W ostatnich latach, za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań, można było zdobyć 100 punktów. Wyniki, które przedstawiane były w procentach mnożyło się przez 0,35 w przypadku języka polskiego i matematyki lub przez 0,3 w przypadku języka obcego. W tym roku będzie bardzo podobnie. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 zostaną udostępnione 3 lipca. Zaświadczenia zostaną przekazane szkołom do 6 lipca i do tego samego dnia muszą zostać wydane uczniom.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY: Jak w kilka minut przypomnieć sobie najważniejsze lektury?

To proste: włącz PODCAST i posłuchaj streszczenia! Listę lektur znajdziesz poniżej.

Listen on Spreaker.