Egzamin arkusz

i

Autor: NewsLubuski/East News

Egzamin ósmoklasisty 2023 angielski - temat wypracowania. Jakie zadanie w arkuszu CKE?

2023-05-24 16:03

Egzaminy ósmoklasisty 2023 dobiegają końca. Za uczniami już egzaminy z języka polskiego oraz matematyki. W tym roku zdecydowana większość zdajacych przystępuje do testu sprawdzającego umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zadaniem, za które można otrzymać najwięcej punktów w arkuszu, jest oczywiście wypracowanie. Czego mogą spodziewać się ósmoklasiści?

Spis treści

 1. Egzamin ósmoklasisty 2023 angielski - tematy maila
 2. E-mail na egzaminie ósmoklasisty - zasady

Egzamin ósmoklasisty 2023 - temat wypracowania, który znalazł się w arkuszu z języka angielskiego, chce poznać wiele osób. Język obcy to już ostatni z egzaminów, do których we wtorek 23 maja przystąpili przyszli absolwenci szkół podstawowych. Punktualnie o godzinie 9:00, w czwartek, zdecydowana większość ósmoklasistów w Polsce zabierze się za rozwiązywanie arkusza CKE z języka angielskiego. To wciąż najczęściej wybierany język obcy na egzaminie. Zgodnie z ustalonymi przez CKE i Ministerstwo Edukacji i Nauki zasadami na rozwiązanie wszystkich zadań zdający otrzymają 90 minut. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmie ostatnie zadanie, jakim jest wypracowanie. Uczniowie kończący podstawówkę będą mogli za nie zdobyć aż 10 punktów. I choć egzaminu 8-klasisty nie można nie zdać, to wyniki z niego mają znaczenie podczas procesu rekrutacji. Nastolatkom kończącym edukację bardzo zależy na tym, by były one jak najlepsze. Jakie formy wypowiedzi są sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego? O co CKE prosi najczęściej w ostatnim zadaniu?

Egzamin ósmoklasisty 2023 - tematy wypracowań. Jakie zadania w arkuszu CKE z polskiego?

Viki Gabor kończy szkołę! Znamy plany wokalistki

Egzamin ósmoklasisty 2023 angielski - tematy maila

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego składa się z kilkunastu zadań. Ostatnim z nich jest napisanie wypracowania. Zdający mogą zdobyć za nie aż 10 punktów. Najczęściej jest to e-mail do koleżanki bądź kolegi z Anglii. Poniżej przypominamy polecenia, które znalazły się kolejno w 2020, 2021 i 2022 roku.

Twoja koleżanka z klasy przeprowadza się wkrótce za granicę. W e-mailu do kolegi z Anglii:

 •  napisz, co Twoja klasa dała tej koleżance w prezencie, i opisz ten przedmiot
 •  poinformuj, jak koleżanka zareagowała na Wasz prezent
 •  wyjaśnij, jak zamierzasz pomóc tej koleżance w przeprowadzce.

---

Zwyciężyłeś(-aś) w szkolnym konkursie plakatów o tematyce przyrodniczej. W e-mailu do koleżanki z Anglii:

 • wyjaśnij, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się wziąć udział w tym konkursie
 • opisz, co przedstawia Twój plakat konkursowy
 • napisz, jak zareagowałeś(-aś) na wiadomość o tym, że wygrałeś(-aś) ten konkurs.

---

Twój telefon komórkowy się zepsuł. W e-mailu do kolegi z Anglii:

 • opisz, w jakich okolicznościach zepsuł się Twój telefon
 • wyjaśnij, dlaczego niedziałający telefon jest dla Ciebie kłopotem
 • poinformuj, co zamierzasz zrobić, aby mieć nowy telefon

E-mail na egzaminie ósmoklasisty - zasady

Napisz swoją wypowiedź w języku angielskim. Podpisz się jako XYZ. Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z trzech podpunktów, tak aby osoba nieznająca polecenia w języku polskim uzyskała wszystkie wskazane w nim informacje. Pamiętaj, że długość wypowiedzi powinna wynosić od 50 do 120 wyrazów (nie licząc wyrazów podanych na początku wypowiedzi). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.