Dwie niedziele handlowe w 2020 - jest komentarz ministerstwa

2019-02-13 12:32 M.C.
Dwie niedziele handlowe w 2020 - Jest komentarz ministerstwa
Autor: fot./freeimages.com/Brith-Marie Warn Wózki sklepowe

Od początku 2019 roku obowiązuje rozszerzony zakaz handlu w niedziele. Tylko jedna w miesiącu może być handlowa. Sklepy są wówczas otwarte w standardowych godzinach pracy. Za rok sklepy mają być zamknięte już we wszystkie niedziele. Wielu Polaków chce jednak przywrócenia zasad z 2018, kiedy handel mógł być prowadzony w dwie niedziele. Informacje o pracach nad zmianami w ustawie rozbudziły na to nadzieję. Teraz w tej kwestii wypowiedziało się ministerstwo.

Dwie niedziele handlowe w 2020. Byłoby to przywrócenie zasad, które obowiązywały w 2018 roku. Przypomnijmy, że to właśnie wtedy weszły w życie nowe przepisy ustawy o ograniczeniu handlu. Przewidywały one, że sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe były zaś nieczynne. Co więcej ustawa mówiła, że w 2019 zakaz zostanie rozszerzony na trzy niedziele, a w 2020 wszystkie będą wolne od handlu. Niedawno pojawiły się jednak informacje o pracach nad brzmieniem dokumentu. Zaczęto mówić, że za rok dwie niedziele handlowe mogą wrócić. Teraz w tej sprawie wypowiedziało się ministerstwo.

Niedziele handlowe 2019 - kiedy sklepy będą otwarte w 2019? [KALENDARZ]

Zakaz handlu w niedzielę - ministerstwo ujawnia szczegóły pracy nad zmianą ustawy

Pracami nad ustawą o ograniczeniu handlu zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To właśnie ten resort czuwa nad wdrażaniem stopniowego ograniczenia handlu każdego roku. Efektem tych działań jest właśnie jedna niedziela handlowa w 2019. Ostatnie doniesienia o nowych pracach nad kształtem ustawy rozbudziły nadzieje na to, że w 2020 wrócą jednak dwie niedziele handlowe. Co na to członkowie ministerstwa?

Pytanie o dwie niedziele handlowe w 2020 padło podczas niedawnej konferencji prasowej z udziałem członków MRPiPS. Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie, zabrał głos w tej sprawie. Przyznał, że w sejmie jest projekt zmian poselskich, ale nie zakłada on prac nad przywróceniem dwóch niedziel handlowych w 2020. Dotyczy on tylko doprecyzowania zapisów ustawy.

Przeczytaj też:
Flaga

Autor: East News / Adam STASKIEWICZ

Do sejmu trafił projekt ustanowienia dziewięciodniowego święta. Czy dałoby nam ono kolejne dni wolne od pracy? Czytajcie na ESKA.pl.

Ograniczenie handlu będzie więc wprowadzane zgodnie z zapisami ustawy. Potwierdziła to też Elżbieta Rafalska, czyli szefowa resortu. Już w 2020 weekendowe zakupy zrobimy już tylko w soboty.

Najnowsze