Czy matura ustna 2022 też będzie nieobowiązkowa? Ministrowie o zmianach

2021-04-21 16:33 MK Rafał Wróblewski
Matura
Autor: Julian Sojka/East News

W trakcie ostatniej konferencji z udziałem ministra i wiceministra edukacji podane zostały decyzje dotyczące przebiegu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Zmianą, która najbardziej ucieszyła maturzystów jest ta związana z brakiem obowiązku podejścia do egzaminu maturalnego w części ustnej. Czy zdający maturę za rok uczniowie również mogą liczyć na podobne udogodnienie?

Matura ustna 2022 też będzie nieobowiązkowa? Taka myśl pojawiła się w głowach wielu uczniów, którzy dowiedzieli się o tym, że tegoroczni maturzyści nie będą musieli przystępować do części ustnej egzaminu maturalnego. To jedna z wielu decyzji, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło w kwestii tegorocznych egzaminów dojrzałości. Maturzyści mogą liczyć na mniej zadań, łatwiejsze arkusze, jak również na brak konieczności przystępowania do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Zmniejszenie wymagań egzaminacyjnych jest związane z trudnościami, jakie tegoroczni maturzyści napotkali na drodze swojej edukacji. W 2019 roku był to Strajk Nauczycieli, natomiast od marca 2020 Polska zmaga się z pandemią koronawirusa, przez co zajęcia stacjonarne zostały zawieszone, a uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej.

Jak można się było spodziewać, informacja o braku konieczności zdawania matury ustnej bardzo ucieszyła tegorocznych maturzystów, a przyszłorocznym dała nadzieję na to, że oni również nie będą musieli przystępować do tej części egzaminu. Co w tej kwestii mówią minister i wiceminister edukacji?

Matura ustna 2022 odwołana

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się na tyle dynamicznie, że ciężko przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości - kiedy uczniowie wrócą do szkół, w jaki sposób realizowana będzie podstawa programowa. Minister edukacji Przemysław Czarnek oraz wiceminister edukacji Maciej Kopeć zaznaczyli jednak, że wprowadzone w tym roku zmiany są jednorazowe. 21 kwietnia okazało się, że matura ustna 2022 również jest nieobowiązkowa. Przystąpić będą mogły do niej osoby, które potrzebują jej do rekrutacji na studia.

Matura 2021: Próbny egzamin z matematyki. Jak poszło maturzystom w Bydgoszczy?
Najnowsze