Czy matura jest potrzebna do pracy i na studia? Po co jest matura?

2022-07-04 21:27
Czy matura jest potrzebna do pracy i na studia? Po co jest matura?
Autor: Pixabay Czy matura jest potrzebna do pracy i na studia? Po co jest matura?

Po co jest matura? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu absolwentów szkół. Czy zdana matura rzeczywiście jest potrzebna do pracy i na studia? Wyjaśniamy!

Po co nam matura? To pytanie z roku na rok zadaje sobie coraz większa ilość osób kończących edukację licealną. Coraz częściej mówi się bowiem, że zdanie egzaminu dojrzałości nie zapewnia gwarancji znalezienia pracy, a także wiele osób publicznych (w tym popularnych celebrytów) głosi, iż odniosło sukces bez zdanej matury. Zatem, jak to w końcu jest? Czy matura jest potrzebna do pracy i na studia?

ZOBACZ TAKŻE: Ile punktów na studia 2022? Ten próg trzeba przekroczyć!

Studia bez matury - czy jest to możliwe?

Czy można studiować bez matury? Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi - nie. Przy rekrutacji na każde studia (czy to dzienne, czy zaoczne) wymagane jest okazanie świadectwa maturalnego. Do podjęcia studiów potrzebna jest nam zatem zdana matura, ale nie oznacza to, że bez niej nie możemy kontynuować swojej edukacji - istnieją w końcu szkoły policealne, które już zdanej matury nie wymagają. Tam podczas rekrutacji wymagane jest jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej.

Praca bez matury - czy jest to możliwe?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku poszukiwania pracy. Choć w wielu zawodach wciąż wymagane jest ukończenie określonego kierunku studiów (ergo: bez matury się nie obejdzie), zmieniająca się sytuacja na rynku pracy działa na korzyść osób, które nie zdały, tudzież nie podeszły do egzaminu dojrzałości. Coraz większa liczba pracodawców patrzy bowiem na doświadczenie i praktykę, nie wyniki maturalne. Wszystko zależy zatem od tego, z którym zawodem planujecie związać swoją przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazdy, które nie zdały matury. Będziesz w szoku komu się nie udało! [GALERIA]

Sonda
Wybierasz się na studia po maturze?
Najmniejsze kino w Warszawie na skraju bankructwa. „Uratujmy Amondo!”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze