Co to jest Wielka Piątka? Dlaczego niektóre kraje mają pewne miejsce w finale Eurowizji?

Eurowizja
Autor: PATRICK VAN EMST/AFP/East News

Podczas gdy reprezentanci pozostałych krajów muszą rywalizować ze sobą o awans do finału do wielkiego finału Eurowizji, wokaliści z Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec mają w nim zapewnione miejsce. Wielu widzów Konkursu Piosenki Eurowizji zastanawia się dlaczego. Czym dokładnie jest Wielka Piątka?

Co to jest Wielka Piątka? Takie pytanie pojawiło się w głowie zapewne niejednego widza Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. Zgodnie z tradycją Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania oraz Niemcy, w przeciwieństwie do pozostałych krajów, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w największym konkursie muzycznym, nie muszą martwić się brakiem awansu do finału. Pozostali reprezentanci stają natomiast do walki o możliwość zaprezentowania się w głównym koncercie. Dlaczego tak jest? 

W sieci często można przeczytać, że tak zwana Wielka Piątka to założyciele Konkursu Piosenki Eurowizji. Nic bardziej mylnego! Fakt, że Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Niemcy mają zagwarantowany udział w koncercie finałowym bez względu na zajmowane miejsce i brak konieczności zmagania się z pozostałymi reprezentantami, ma związek ze składkami, jakie te kraje wpłacają na rzecz Europejskiej Unii Nadawców.

Wielka Piątka - co to jest?

Wielka Piątka to nic innego jak wynagrodzenie krajów, które wpłacają największe składki na EBU, czyli Europejską Unię Nadawców. Widzowie zostali poinformowani o tej formule w 2000 roku. Początkowo, zamiast Big Five, funkcjonowała Wielka Czwórka. Piąty kraj, czyli Włochy, znalazł się w gronie finałowych pewniaków eurowizyjnych dopiero w 2011 roku. Działanie Wielkiej Piątki wciąż wzbudza liczne kontrowersje wśród fanów konkursu, głównie z uwagi na fakt, że niektóre z uprzywilejowanych krajów stale ponoszą porażki i powinny zostać oddalone.

Eurowizja 2021. Występ Rafała Brzozowskiego. Jak sobie poradził?
Najnowsze