Co to jest lockdown? Co to znaczy i czym jest całkowity lockdown w Polsce?

2020-11-04 11:36 RW
Co to jest lockdown? Co to znaczy i czym jest w Polsce?
Autor: Anna Golaszewska/East News Co to jest lockdown? Co to znaczy i czym jest w Polsce?

Lockdown w Polsce wzbudza spore emocje. Wszyscy mają nadzieję, że już nigdy więcej nie będzie wprowadzony w pełnym wymiarze. Co to jest lockdown? Kogo dotyczy i czy będzie wprowadzony? Garść informacji podrzucamy na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Lockdown - co to jest?
  2. Lockdown w Polsce - czy będzie wprowadzony 2020?

Co to jest lockdown? Co to znaczyLockdown można tłumaczyć, jako blokada zapobiegawcza. Państwa, w obecnym przypadku wprowadzając lockdown próbują powstrzymać trudną sytuację epidemiczną. Zamykane są szkoły, a uczniowie, korzystając z obecnych możliwości technologicznych, przechodzą na tryb nauczania zdalnego. Termin lockdown wykorzystywany jest również w celu zamknięcia wielu struktur gospodarki. Chodzi np. właścicieli salonów fryzjerskich czy kosmetycznych, którzy mogą otrzymać zakaz przyjmowania klientów. To samo może tyczyć się siłowni, restauracji i innych firm. Lockdown w Polsce obowiązywał na przełomie marca i kwietnia 2020, ale niewykluczone, że powróci w listopadzie.

Lockdown - co to jest?

Lockdown to nic innego, jak zamknięcie, pozostanie w domu lub schronienie w danym, bezpiecznym miejscu. W czasie pandemii COVID-19 często używa się tego terminu. W tym temacie pojawia się również zwrot: "pełny lockdown" lub też "całkowity lockdown" który oznacza, że ludzie muszą pozostać tam, gdzie są i nie mogą wejść lub wyjść z budynku lub z pomieszczenia. To nic innego jak zakaz wychodzenia bez potrzeby, ale dotyczy również całkowitego zamknięcia wielu części gospodarki np. fryzjera, kosmetyczki, restauracje, siłownie, szkoły itd. 

Lockdown w Polsce - czy będzie wprowadzony 2020?

Wiele osób zastanawia się, czy lockdown w Polsce będzie ponownie wprowadzony. Obawy budzi nieustannie rosnąca dziennych zachorowań, która już dawno przekroczyła 10 tysięcy. Na tę chwilę zamknięte są restauracje, bary, kawiarnie, a jedzenie nabyć można wyłącznie na wynos. Pod koniec października zamknięte są również baseny, siłownie i kluby fitness, a ponadto jest całkowity zakaz organizacji wesel. To czy będzie wprowadzony  całkowity lockdown, zależy od sytuacji epidemicznej w naszym kraju.

Najnowsze