Spis treści
Powody usunięcia Janiny Goss z Prawa i Sprawiedliwości
Ostatnie wydarzenia w ugrupowaniu oznaczają gigantyczny spadek znaczenia jednej z najbardziej wpływowych postaci w partii. Decyzję o wyrzuceniu Janiny Goss potwierdzili przedstawiciele łódzkich władz formacji. Sytuacja budzi zdziwienie ze względu na historyczne powiązania działaczki z szefem ugrupowania. To właśnie ona przekazała dwieście tysięcy złotych Jarosławowi Kaczyńskiemu na pokrycie kosztów leczenia jego matki. Taki gest przez lata stanowił dowód ich ogromnego wzajemnego zaufania.
Oficjalne przyczyny rozstania z wieloletnią współpracowniczką okazały się wyjątkowo błahe. Przewodnicząca lokalnych struktur ugrupowania w regionie łódzkim przekazała informację o zaległościach finansowych działaczki. Ostatecznym powodem wykreślenia jej nazwiska z listy członków był brak wpłat na rzecz partii. Wydaje się to niezwykle zaskakujące w przypadku osoby osiągającej ogromne dochody dzięki państwowym posadom w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. Taki krok władz ugrupowania pokazuje wyraźnie brak taryfy ulgowej dla najbardziej zaufanych ludzi w obecnej sytuacji politycznej.
Kariera Janiny Goss i jej relacje z Jarosławem Kaczyńskim
Pochodząca z Łodzi radczyni prawna słynie ze swojego ogromnego zainteresowania zielarstwem. Dziennikarze tygodnika „Newsweek” informowali wcześniej o początkach tej znajomości. Jadwiga Kaczyńska poznała rodzinę Gossów podczas realizacji filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Prawniczka zajmowała się wtedy braćmi na planie i regularnie odwiedzała ich dom podczas niedzielnych obiadów.
Przełom ustrojowy po 1989 roku sprawił ponowne skrzyżowanie się ich dróg na gruncie politycznym. Działaczka budowała Porozumienie Centrum wspólnie z braćmi Kaczyńskimi. Szef Prawa i Sprawiedliwości w publikacji „O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich” wskazywał ją w ścisłym gronie najbardziej zaufanych współpracowników obok Ludwika Dorna oraz Przemysława Gosiewskiego i Adama Lipińskiego. W 2016 roku prawniczka zajęła dwudzieste trzecie miejsce w przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną zestawieniu pięćdziesięciu najbardziej wpływowych prawników.
Wieloletnia lojalność wobec prezesa partii przyniosła jej wymierne zyski. W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości radczyni prawna kontrolowała największe przedsiębiorstwa z udziałem Skarbu Państwa. Do 2022 roku zasiadała w radach nadzorczych Polskiej Grupy Energetycznej oraz Banku Ochrony Środowiska i Orlenu. Zestawienia przygotowywane przez dziennikarzy wskazują na zarobki rzędu półtora miliona złotych w latach od 2016 do 2023 roku. Kariera w państwowym gigancie paliwowym zakończyła się trzynastego grudnia 2023 roku w dniu zaprzysiężenia nowego rządu. Serwis Business Insider informował o wpisie komitetu audytu potwierdzającym całkowity brak wiedzy i umiejętności wymaganych w tej konkretnej branży. Jak podawały media, łącznie zarobiła 1,5 mln złotych.