Bezrobocie w Polsce nieznacznie w dół. Te regiony mają jednak poważny problem

2026-05-08 14:46

Są nowe dane o bezrobociu w Polsce i przynoszą umiarkowanie dobre wiadomości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w kwietniu stopa bezrobocia spadła z 6,1 do 6 proc. Z urzędów pracy ubyło ponad 14 tysięcy osób bezrobotnych.

Bezrobocie

i

Autor: Freepik.com Najwyższe bezrobocie jest na Podkarpaciu.

Spadek stopy bezrobocia. Najnowsze dane

Rynek pracy charakteryzuje się własną dynamiką. Mimo nieznacznego spadku poziomu bezrobocia, sytuacja nie we wszystkich regionach napawa optymizmem, co potwierdzają najświeższe statystyki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z końcem kwietnia w placówkach zatrudnienia figurowało 935,8 tys. zarejestrowanych. Chociaż stanowi to spadek w stosunku do minionego miesiąca, jest to równocześnie o 133 tys. więcej w zestawieniu z ubiegłym rokiem.

Stabilizacja z wyjątkami. Te regiony borykają się z bezrobociem

Ministerstwo zaznacza, że sytuacja na rynku zatrudnienia utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak istnieją czynniki budzące obawy. Wśród nich wymienia się zredukowane fundusze na inicjatywy aktywizacyjne oraz ogólną niepewność wynikającą z globalnej sytuacji.

Statystyki resortowe wskazują na obszary, gdzie bez zatrudnienia pozostaje nawet co piąty obywatel. Najwyższy wskaźnik bezrobocia nieprzerwanie notowany jest w mazowieckim powiecie szydłowieckim, gdzie dotyka on 22,5 proc. populacji. Sytuacja prezentuje się niewiele lepiej w podkarpackich powiatach brzozowskim i leskim.

Polskie seriale i programy, które wychowały pokolenie. Ile z nich pamiętasz?
Pytanie 1 z 12
Kto wygrał pierwszą polską edycję "Big Brothera"?

Duże miasta wolne od problemu bezrobocia

Zgoła odmiennie kształtuje się sytuacja w głównych ośrodkach miejskich. Najmniejszy odsetek bezrobotnych, wynoszący zaledwie 1,4 proc., zarejestrowano w powiecie poznańskim.

Świetnymi statystykami mogą pochwalić się również same aglomeracje - Poznań oraz Warszawa.

Sprzedawcy i kucharze. Kto najczęściej szuka pracy?

Resort wyszczególnił także profesje, które obecnie dominują w statystykach osób poszukujących zatrudnienia. Na czele zestawienia znaleźli się sprzedawcy, a tuż za nimi uplasowali się kucharze, magazynierzy oraz fryzjerzy.

Specjaliści podkreślają, że pomimo malejącej stopy bezrobocia, podaż miejsc pracy znacząco się kurczy. W kwietniu do urzędów spłynęło ponad 37 tys. propozycji zatrudnienia i aktywizacji. Stanowi to spadek o blisko jedną piątą w porównaniu z marcem.

Polska gospodarka wciąż silna na tle Europy

Pojawiają się również optymistyczne akcenty. Rośnie liczba obywateli znajdujących posadę bez udziału państwowych dotacji i programów wsparcia. W opinii ministerstwa potwierdza to, że krajowa gospodarka wciąż wykazuje się dużą siłą.

Polska niezmiennie prezentuje się bardzo korzystnie na arenie europejskiej. Zgodnie z informacjami Eurostatu, nasze państwo może poszczycić się trzecim najniższym wskaźnikiem bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Lepszymi rezultatami wykazują się wyłącznie Czechy oraz Bułgaria.

PTNW Henryka Bochniarz