Beata Obertyńska na maturze z polskiego 2021. Analiza wiersza sprawiła maturzystom kłopot?

2021-05-04 17:45 Alicja Wójcik
Matura z polskiego 2021
Autor: cke.gov.pl

Za nami pierwsze tegoroczna matura - egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Abiturienci podeszli do niej 4 maja o godzinie 9:00, a na napisanie egzaminu mieli 170 minut. Chociaż zdecydowana większość tegorocznych maturzystów jest zdania, że egzamin był rzeczywiście stosunkowo prosty, jedno z zadań sprawiło im trudność.

Beata Oberyńska na maturze z polskiego 2021. Analiza wiersza sprawiła maturzystom kłopot? W tym roku absolwenci szkół średnich, którzy zdecydowali się podejść do matury, mieli pewne ułatwienie. Zostali zwolnieni z matur ustnych (mogą nadal jednak podejść do nich osoby, którym potrzebny jest wynik do rekrutacji na studia), a także nie mają obowiązku podchodzenia do przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co więcej, została także ograniczona nieco lista wymagań, które należało opanować do egzaminów dojrzałości. Mimo wszystko zdanie matury nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w sytuacji, w której uczniowie przez większość część roku szkolnego przygotowywali się do egzaminu w czasie zdalnej nauki, a nie w szkolnych ławach.

Beata Obertyńska na maturze z polskiego 2021

Tegoroczna matura pisemna na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Pierwsza to zadania głównie otwarte, które opierają się na dwóch tekstach. Zadań jest ok. 12-15 i można za nie zdobyć 20 punktów. Druga część to wypracowanie. Do wyboru są trzy tematy - dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Za rozprawkę można otrzymać 50 punktów. Okazuje się, że to właśnie jeden z tematów wypracowania okazał się dla maturzystów trudny. Zwykle wiele osób decyduje się na analizę wiersza, gdyż najczęściej jest ona jednym z łatwiejszych tematów. W tym roku maturzyści otrzymali wiersz Beaty Obertyńskiej zatytułowany Strych. Jak wynika z relacji maturzystów na Twitterze, minimalna liczba osób zdecydowała się podjęcia tego tematu. Jedna z użytkowniczek Twittera napisała wręcz, że była prawdopodobnie jedyną osobą w swojej szkole, która podjęła się analizy wiersza. Lwia część tegorocznych maturzystów zdecydowała się na wybranie rozprawki nawiązującej do Lalki. Jej temat brzmiał 'Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?'. Co więcej, większość zdających uznała ten temat za banalny.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Najnowsze