ALERT RCB - co to za alarm pogodowy?

i

Autor: fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/EAST NEWS Burza

ALERT RCB - co to za alarm pogodowy?

2019-05-27 16:15

Wielu Polaków dostało takiego esemesa przed prognozowaną 'super burzą'. Na ESKA.pl dowiecie się, czym jest i jak działa alert RCB.

Alert RCB - co to za alarm pogodowy? Warto sobie zadać takie pytanie, gdyż przed 2018 rokiem nie mieliśmy do czynienia z takim ostrzeżeniem. Pierwszy raz system alertów RCB uruchomiono w sierpniu 2018, przed zapowiadaną przez synoptyków 'super burzą' (przeczytajcie o niej tutaj). Wówczas wielu Polaków dostało specjalną wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Warto się dowiedzieć, jak działa system alertów RCB.

Alert RCB - co to jest, jak działa i kto go dostaje?

Alert RCB został rozesłany po raz pierwszy 10 sierpnia 2018, przed prognozowaną przez synoptyków 'super burzą'. Wówczas Polacy dostali takiego sms-a:

ALERT RCB - co to za alarm pogodowy?

i

Autor: fot. M.C. ALERT RCB

Alert RCB oparty jest właśnie o system wiadomości SMS. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, gdy tylko dostanie informację o wyjątkowo niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, przekaże ją operatorom sieci komórkowych. Ci z kolei roześlą ostrzeżenie do wszystkich, którzy znajdują się na terenie objętym zagrożeniem. Treść sms-a jest ustalana przez RCB.

Co ważne, system alertów RCB działa na terenie całej Polski przez cały rok. Sms-y z ostrzeżeniami są usługą bezpłatną i nie trzeba jej w żaden sposób aktywować. Alert RCB wysyłany będzie tylko w przypadkach ryzyka wystąpienia wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji.