Zero cięć! Filmy nakręcone w całości na JEDNYM ujęciu

2022-01-14 15:20 Leon Pietrzak
Rosyjska Arka
Autor: EAST NEWS

Jakie filmy nakręcono z wykorzystaniem jednego i bardzo długiego ujęcia? Dzisiaj przedstawiamy filmy, które okazały się wielkim wyzwaniem dla twórców, ale również zdobyły ogromne uznanie wśród widzów i krytyków filmowych. Oto produkcje, które opowiadają historię na tzw. one-shocie!

Jakie filmy nakręcono w całości jednym ujęciem? Cisza na planie, kamera... AKCJA! Zrobienie dobrego filmu to trudne zadanie. Zrobienie dobrego filmu, w którym całą akcję zarejestrowano bez żadnych cięć, to wyzwanie jeszcze trudniejsze. Oto filmy, w których historia została przedstawiona za pomocą jednego ujęcia. Większość została zrealizowana na jednym, bardzo przemyślanym ruchu kamery. Pojawią się również filmy, które wyglądały na one-shoty, ale ostatecznie zastosowano w nich ukryte przejścia.

Rosyjska Arka (2002)

Jednej z najlepszych przykładów, który idealnie pokazuje, że można nakręcić film jednym ujęciem. Nie wykorzystano tutaj żadnych magicznych sztuczek w postaci ukrytego montażu. Jedyną rzeczą dodaną jest ścieżka audio. Film kręcono w muzeum, więc twórcy mieli tylko jeden dzień, aby zrealizować cały materiał. Udało się to dopiero za czwartym razem.

Sonda
Co sądzisz o filmach kręconych na jednym ujęciu?

Victioria (2015)

Niemiecki film trwa 138 minut i został nakręcony w całości na jednym ujęciu. Krytycy filmowi nie mogli wyjść z podziwu, kiedy zobaczyli "Victorię". Zachwycali się nie tylko formą nagrania, ale również grą aktorską. Produkcję udało się zrealizować dopiero za trzecim podejściem. To jeden z lepszych filmów tzw. one-shotowych.

Mahi Va Gorbeh / Ryba i kot (2013)

Film, który zebrał całkiem dobre noty nie tylko u widzów, ale również w takich serwisach jak np. IMDb, gdzie oceniono go na 7,2/10 gwiazdek. Produkcja trwa 134 minuty i pierwszy raz została zaprezentowana na festiwalu w Wenecji, gdzie jeszcze tego samego dnia zdobyła nagrodę. Historia inspirowana jest prawdzidziwą historią restauracji z Iranu, która serwowała w swojej kuchni ludzkie mięso. Całość została nakręcona tylko i wyłącznie na jednym ujęciu bez sztuczek w przejściach między kadrami.

1917 (2019)

Obraz wojny w filmie Sama Mendesa został również przedstawiony w jednym ujęciu. Nakręcenie filmu w ten sposób pozwoliło lepiej odwzorować realia wojny, z jaką musieli zmierzyć się żołnierze. Produkcja nie jest jednak klasycznym one-shotem i zgrabnie łączy kilka scen, ale w większości została zarejestrowana w jednym ujęciu. Wykorzystano do tego specjalne obręcze, które przenosiły kamery i system wiszących kabli, kiedy trzeba było nagrać ujęcie z powietrza.

Birdman (2014)

Birdman to jedna z nowszych produkcji, która musiała się również znaleźć w dzisiejszym zestawieniu, mimo iż zastosowano w niej sprytne sztuczki montażowe. Cały film przedstawiony jest jednak w JEDNYM ujęciu i większość filmu właśnie tak została zrealizowana.

Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE