Zabij to i wyjedź z tego miasta

i

Autor: screen youtube.com, kanał GutekFilm screen youtube.com

Zabij to i wyjedź z tego miasta - gdzie obejrzeć film nagrodzony Złotymi Lwami?

2020-12-13 18:45

W sobotę, 12 grudnia, odbyła się ceremonia wręczenia najważniejszych nagród polskiego kina w ramach 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Główną nagrodę imprezy - Złote Lwy - zdobył film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. To bezprecedensowe wydarzenie: pierwszy raz w historii festiwalu, najważniejsze laury otrzymuje pełnometrażowa animacja dla dorosłych.

Zabij to i wyjedź z tego miasta - gdzie obejrzeć film nagrodzony Złotymi Lwami? Film Wilczyńskiego został zaprezentowany i nagrodzony na ponad 70 festiwalach filmowych na świecie, w tym m.in. w Berlinie, Annency, Ottawie, Sapporo, we Wrocławiu i Wiedniu. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ubiega się również o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. 

Zabij to i wyjedź z tego miasta - gdzie oglądać?

Ten realizowany przez 14 lat film jeszcze przed werdyktem festiwalu w Gdyni został okrzyknięty arcydziełem polskiej animacji. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” został również nagrodzony w kategorii Najlepszy Dźwięk, za który odpowiedzialny był Franciszek Kozłowski. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to portret minionego czasu nasycony osobistą i zbiorową pamięcią; filmowy kolaż utkany z chwil, spotkań, rozmów i miejsc czasów PRL. Zarówno warstwa wizualna, jak i dźwiękowa filmu działa jak podróż w czasie do miejsc już nieistniejących - mieszkań, sklepów, stacji kolejowych, przystanków tramwajowych i pensjonatów nad morzem. 

Quiz. Ekstremalnie trudny test wiedzy o filmie. 6 punktów to sukces!

Pytanie 1 z 15
"Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" to dzieło:

Wilczyński zaludnia ulice, tramwaje i sklepy przemysłowej Łodzi postaciami, skrawkami pamięci i szlagierami z dawnych lat, które przenoszą nas z powrotem do świata naszej młodości. Bohaterowie filmu, którymi są zarówno przyjaciele twórcy, jak i jego rodzina, wędrują przez labirynt pamięci reżysera, który swoją opowieścią przeciwstawia się ciemności i zapomnieniu. Jak podaje dystrybutor filmu, Gutek Film, produkcja trafi na ekrany kin w pierwszym kwartale 2021 roku, gdy kina zostaną otwarte. Oznacza to, że na jakąkolwiek dystrybucję online, będziemy musieli z pewnością trochę poczekać.

ESKA XD EXTRA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE