Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor Gry o tron miał 75 lat

i

Autor: Photoshot/REPORTER/East News Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

2022-11-23 16:35

Wilko Johnson zasłynął jako charyzmatyczny gitarzysta brytyjskiej grupy Dr. Feelgood, jednak kinomani kojarzą go z pewnością z jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Smutne wieści o śmierci gwiazdora potwierdzili jego bliscy.

Wilko Johnson urodził się jako John Peter Wilkinson Canvey Island w hrabstwie Essex w 1947 roku. Na gitarze zaczął grać już jako nastolatek, jednak karierę rozpoczął dopiero w 1971 roku, kiedy to z Lee Brilleauxem, Johnem B. Sparksem i Johnem Martinem założył zespół Dr. Feelgood. Grupa miała spory wpływ na kształtujący się w latach 70. brytyjski ruch punkrockowy, a sam Johnson zasłynął ze swojej charakterystycznej gry na gitarze.

Dziś w mediach społecznościowych Wilko Johnsona pojawiła się informacja, że zmarł w dniu 21 listopada 2022 roku. Jest to oświadczenie, którego nigdy nie chcieliśmy ogłosić i robimy to w imieniu rodziny Wilka i zespołu, z bardzo ciężkim sercem: Wilko Johnson nie żyje. Zmarł w swoim domu w Westcliff On Sea w poniedziałek wieczorem, 21 listopada 2022 roku. Miał 75 lat.

Wilko Johnson nie żyje - gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

W 2013 roku u Johnsona zdiagnozowano zaawansowanego raka trzustki i odmówił on poddania się chemioterapii. Usłyszał wówczas, że zostało mu dziewięć, maksymalnie dziesięć miesięcy życia. Niemniej jednak w 2014 roku wydał album Going Back Home, który powstał we współpracy z Rogerem Daltreyem z The Who. Później w tym samym roku ogłosił, że uwolnił się od raka po operacji usunięcia trzykilogramowego guza.

Bliscy Johnsona wystosowali krótkie oświadczenie, w którym podziękowali lekarzom Charliemu Chanowi i Emmanuelowi Huguetowi za dodatkowe lata życia, którymi mógł cieszyć się Wilko. Wielu muzyków pożegnało zmarłego gwiazdora, a wśród nich znalazł się Alex Kapranos z zespołu Franz Ferdinand, który napisał na Twitterze: Jego wyjątkowa gra i sceniczna prezencja zachwyciły i zainspirowały wielu gitarzystów, w tym mnie [...] Jego obecność będzie odczuwalna jeszcze przez wiele lat.

Oprócz kariery muzycznej, Wilko Johnson zaliczył też epizodyczny, acz niezwykle istotny występ w "Grze o tron". W pierwszych sezonach serialu wcielił się bowiem w ser Ilyna Payne'a - rycerza i niemego kata, który na rozkaz Joffreya Baratheona ściął głowę Neda Starka

Tragiczny los dzieci hollywoodzkich gwiazd. Niezapomniani