Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

2022-11-23 16:35 Natalia Nowecka
Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor Gry o tron miał 75 lat
Autor: Photoshot/REPORTER/East News Wilko Johnson nie żyje. Gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

Wilko Johnson zasłynął jako charyzmatyczny gitarzysta brytyjskiej grupy Dr. Feelgood, jednak kinomani kojarzą go z pewnością z jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Smutne wieści o śmierci gwiazdora potwierdzili jego bliscy.

Wilko Johnson urodził się jako John Peter Wilkinson Canvey Island w hrabstwie Essex w 1947 roku. Na gitarze zaczął grać już jako nastolatek, jednak karierę rozpoczął dopiero w 1971 roku, kiedy to z Lee Brilleauxem, Johnem B. Sparksem i Johnem Martinem założył zespół Dr. Feelgood. Grupa miała spory wpływ na kształtujący się w latach 70. brytyjski ruch punkrockowy, a sam Johnson zasłynął ze swojej charakterystycznej gry na gitarze.

Dziś w mediach społecznościowych Wilko Johnsona pojawiła się informacja, że zmarł w dniu 21 listopada 2022 roku. Jest to oświadczenie, którego nigdy nie chcieliśmy ogłosić i robimy to w imieniu rodziny Wilka i zespołu, z bardzo ciężkim sercem: Wilko Johnson nie żyje. Zmarł w swoim domu w Westcliff On Sea w poniedziałek wieczorem, 21 listopada 2022 roku. Miał 75 lat.

Wilko Johnson nie żyje - gitarzysta Dr. Feelgood i gwiazdor "Gry o tron" miał 75 lat

W 2013 roku u Johnsona zdiagnozowano zaawansowanego raka trzustki i odmówił on poddania się chemioterapii. Usłyszał wówczas, że zostało mu dziewięć, maksymalnie dziesięć miesięcy życia. Niemniej jednak w 2014 roku wydał album Going Back Home, który powstał we współpracy z Rogerem Daltreyem z The Who. Później w tym samym roku ogłosił, że uwolnił się od raka po operacji usunięcia trzykilogramowego guza.

Bliscy Johnsona wystosowali krótkie oświadczenie, w którym podziękowali lekarzom Charliemu Chanowi i Emmanuelowi Huguetowi za dodatkowe lata życia, którymi mógł cieszyć się Wilko. Wielu muzyków pożegnało zmarłego gwiazdora, a wśród nich znalazł się Alex Kapranos z zespołu Franz Ferdinand, który napisał na Twitterze: Jego wyjątkowa gra i sceniczna prezencja zachwyciły i zainspirowały wielu gitarzystów, w tym mnie [...] Jego obecność będzie odczuwalna jeszcze przez wiele lat.

Oprócz kariery muzycznej, Wilko Johnson zaliczył też epizodyczny, acz niezwykle istotny występ w "Grze o tron". W pierwszych sezonach serialu wcielił się bowiem w ser Ilyna Payne'a - rycerza i niemego kata, który na rozkaz Joffreya Baratheona ściął głowę Neda Starka

Tragiczny los dzieci hollywoodzkich gwiazd. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE